Aktualności

Wakacje na Costa Brava

Costa Brava (Dzikie Wybrzeże) niegdyś było pasemkiem plaż z małymi zatoczkami na brzegu regionu Katalonia. Obecnie mówi się o Costa Brava mając na myśli wybrzeże Hiszpanii od granicy z Francją po miejscowość Blanes w prowincji Girona (znaną z lotniska tanich linii lotniczych).

Dalej na południe leży Barcelona z jej plażami dla każdego i dalej zaczyna się wybrzeże Costa Dorada z miejscowością wczasową Sitges. Ale o tym w innym wpisie na naszym blogu.

Mapa Costa Brava

Kurorty Costa Brava

Blanes

Miasteczko założone przez Rzymian, zatem spodziewajcie się malowniczych widoków. Są tu gotycki zamek, ogródy botaniczne De Mar i Murtra oraz Pinya de Rosa z różnymi gatunkami roślin, a przede wszystkim jedna z najdłuższych plaż wybrzeża Costa Brava. Co roku w trzecimy lub czwartym tygodniu lipca organizowany jest tu festiwal fajerwerków Concurs de Focs d’Artifici. Przyjeżdża ponad sto tysięcy osób i ogląda fajerwerki na plaży. Dojazd możliwy jest z Girony, Barcelony i Figueres (trwa godzinę do półtorej).
Co ciekawe życie nocne w Blanes rozkręcają głównie przybysze z Europy Północnej, głównie Holandii. Jest tu wiele kawiarni z holenderskimi nazwami i wielu holenderskich nastolatków spacerujących po ulicach w czasie letnich wakacji. Często urlopowicze przenoszą się z jednej restauracji do drugiej, a przed zmierzchem żegnają słońce na plaży.

Lloret de Mar

Miasto znajduje się 40 km od Girony i 75 km od Barcelony i jest stosunkowo łatwo dostępne. Liczy około 40 tysięcy stałych mieszkańców, co daje mu drugie miejsce w powiecie Selva w Katalonii.
To nie tylko ośrodek wypoczynkowy, ale też uzdrowisko. Stoją tu gotycki kościół, zamek, pomnik narodowego tańca Katalonii – sardany, park wodny Water World, cmentarz z nagrobkami a la katalońska secesja oraz wiele lokali rozrywkowych.

Spokojne plaże to Sa Boadella, Fenals i Santa Cristina. Część plaż wykorzystywana jest przez miłośników sportów wodnych.

Od wielu już dziesięcioleci Lloret de Mar przyciąga turystów na wycieczki letnie. Stał się jednym z najważniejszych kurortów na Costa Brava. Główna plaża z białym piaskiem Lloret de Mar liczy sobie ponad 1,6 km długości i jest szeroka na 45 metrów. Zwykle powiewa przy niej Błękitna Flaga podkreślająca czystość kąpieliska.
Nocne życie w Lloret de Mar przyciąga turystów w wieku od 18 do trzydziestu i kilku lat z Luksemburga, Portugalii, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Francji, Niemiec i Polski. Są też oczywiście reprezentanci innych państw europejskich.

Tossa de Mar

Tossa niegdyś utrzymywała się z rybołóstwa i rolnictwa, uprawy winorośli i korka. Ryby trafiają głównie do miejscowości na Costa Brava. Niegdyś słynęła z korridy, ale od 1950 roku to głównie kurort wakacyjny na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Choć można kojarzyć ją z licznymi wczasowiczami, to także miejscowość pełna atrakcji turystycznych zaspokajająca wymagania podróżników. W zachwyt wprawia średniowieczna starówka Vila Vella. Są tu też malownicze zatoki, ogrody pełne kwiatów i pola truskawek. Warto zobaczyć dawny szpital Sant Miquel i kaplicę, rzymską willę Ametllers, kościół parafialny Wincentego z Saragossy, jak również zajrzeć do Muzeum Miejskiego. W Sant Feliu de Guíxols zwiedzimy klasztor benedyktyński i fabrykę korka.

Tossa de Mar ma trzy główne plaże:

  • plaża Tossa (Platja Gran) przy centrum miasta, zamknięta od zachodu średniowiecznym zamkiem. Ma 380 metrów długości i 60 metrów szerokości.
  • plaża La Mar Menuda znajduje się po drugiej stronie zatoki i oferuje typowe udogodnienia i usługi dla wczasowiczów, w tym wynajem sprzętu sportowego. Teren jest patrolowany przez lokalną policję na rowerach. Plaża ma 180 metrów długości i 20 metrów szerokości.
  • plaża El Codolar znajduje się za murami.

Palamos

Miasto ufundowane przez Piotra III Wielkiego, króla Aragonii. Chciał założyć tutaj port, który będzie podobny do królewskiego portu w Torroella de Montgri nad rzeką Ter. Dziś jest to główny port Girony z jedną z ostatnich flot rybackich tej części wybrzeża Morza Śródziemnego. Słynie z poławianych tutaj krewetek. Warto zobaczyć stary port, kawiarenki i bary, a także kluby taneczne. Jest wiele zatoczek i plaż. Można tu pływać, żeglować i uprawiać windsurfing.

La Bisbal d’Emporda

Stolica powiatu Baix Emporda w Katalonii. Leży oczywiście nad morzem – 29 kilometrów na południowy wschód od Girony. Nazwa miasta pochodzi od katalońskiego słowa „bisbe”, czyli biskup, bowiem w epoce karolińskiej miejscowość była kontrolowana właśnie przez biskupów. Obecna miejscowość powstała na miejscu rzymskiej osady Fontanetum i dlatego w starszych zapisach można znaleźć określenie Fontanet na to miejsce. Zrezygnowano też z hiszpańskiej nazwy La Bisbal del Ampurdan.
A zatem co zwiedzić w La Bisbal d’Emporda? Co tydzień w piątki jest jarmark na Placa Major obok kościoła Świętej Marii z Bisbal (Santa Maria de la Bisbal). Można kupić lokalne produkty i wyroby ceramiczne, z której słynie lokalna gospodarka. Warowny pałac biskupi również zajmuje dużo miejsca na starówce. W centrum miasta zobaczymy też suche koryto rzeki Daro. Miasto znane jest z zamiłowania do tradycyjnego tańca katalońskiego – sardany, zatem prawdopodobne, że uda Wam się zobaczyć jakiś pokaz.

Begur

Begur ma około czterech tysięcy mieszkańców. Jest to ważna atrakcja turystyczna w powiecie Baix Emporda. Latem przyjeżdżają tu turyści z całej Hiszpanii i zagranicy, dzięki czemu populacja rośnie do 40 000 osób.

Pomimo turystycznego charakteru, wieś ma ważne historyczne zabytki. Zamek Begur jest dobrym przykładem średniowiecznych pozostałości. Budowlę wzniesiono w XVI i XVII wieku.
Miasto Begur to także Esclanya (dawne rzymskie centrum miasta), Aiguafreda, Sa Riera, Sa Tuna, Aiguablava i Fornells. Niektóre z najbardziej prestiżowych plaż na Costa Brava znajdziemy właśnie tutaj: Sa Riera, Aiguafreda, Sa Tuna, Platja Fonda, Fornells oraz Aiguablava.

Palafrugell

Palafrugell ma wszystko to, co wczasowiczowi do odpoczynku niezbędne – piękne plaże i dobry klimat. Przybywa tu wielu turystów z zagranicy, jak i z pobliskich miast – Barcelony czy Girony. W dni świąteczne jest tu wielki jarmark. Wąskie uliczki prowadzą od Placa Nova z barami i klubami do innych części miasta. XV-wieczny zamek i wieże obserwacyjne ze Średniowiecza są doskonałymi punktami obserwacji panoram okolicy. W pobliżu centralnego placu miasta stoi kościół Saint Marti z końca XI wieku. Warto zobaczyć też niewielkie muzeum przemysłu korkowego, które znajduje się w dawnej fabryce korka.