Poradnik

Wakacje na Costa Blanca

Alicante to główne miasto znajdujące się na Białym Wybrzeżu, czyli w języku rodzimym Hiszpanów – Costa Blanca. Znajdziemy tutaj piękne plaże zachowane w dobrym stanie, urocze zatoczki i szeroką bazę noclegową. Jest i morze, są i góry. Nazwa wybrzeża wiązana jest nie tylko z barwą piasku, ale także kwiatami migdałowca, które mają właśnie biały kolor. Warto na Costa Blanca przyjechać także dla tradycyjnej kuchni hiszpańskiej i wielu fiest, z których najsłynniejszą jest chyba Noc Świętego Jana z ogniskami na plaży na powitanie lata.

Poznajmy atrakcje turystyczne Costa Blanca.

Alicante

Stolica regionu – Alicante – to główny ośrodek miejski Costa Blanca. Opisaliśmy to miasto szczegółowo w naszym Przewodniku po Alicante >>


Dénia

15 km plaż piaskowych. Okolicę można zwiedzać na rowerze, a promem możemy dopłynąć na Majorkę i Ibizę. Znajduje się tu zamek z czasów panowania Maurów, port rybacki, a także muzeum etnograficzne. Warto wspiąć się na górę El Montgo (753 m n.p.m.), z której widać Ibizę. W Denii latem organizowane są dość duże regaty żeglarskie.

Dojazd kolejką FGV (11 euro, czas: 2 godziny) z Benidormu i Alicante. Informacja turystyczna jest przy dworcu (siesta od 13:00 do 17:00).


Xabia / Jávea

Plaża kamienista znajduje się w centrum miasta, a plaża piaszczysta jego na skraju.

Atrakcje turystyczne:

 • Najważniejszym zabytkiem jest kościół świętego Bartłomieja w śródmieściu. Kościół ten pochodzi z XVI wieku i łączy w sobie funkcje fortecy (kwadratowy kształt i wewnętrzne przypory) oraz świątyni. Dzwonnica góruje nad miastem – widać ją z każdego miejsca w regionie.
 • Istnieje kilka punktów widokowych wzdłuż wybrzeża Javea, które służyły niegdyś do wyglądania na statki pirackie. Gdy strażnik widział okręt, rozniecał światło i przekazywał znak do kolejnej wieży. Sygnał przekazywany był do centrum miasteczka, gdzie alarm oznajmiały dzwony. Obecnie pozostały dwie wieże w stanie idealnym – jedna znajduje się w Portitxol, obok drogi do chaty na plaży, a druga w Ambolo – w ramach własności prywatnej, niedostępnej dla publiczności.
 • Drugi kościół – św. Dziewicy z Loreto, znajdujący się w porcie to bardziej nowoczesny budynek, ale powstał na bazie starego kościoła, zbudowanego na terenie portu w tym samym wieku co osada. Jego dach jest jak stępka łódzi (można sprawdzić, czy poruszać się drogą ze wzgórza San Antonio) i jest wsparty na kilku zewnętrznych kolumnach dających wrażenie oplatania budowli przez macki ośmiornicy.
 • Idąc w kierunku przylądka San Antonio znajdziemy klasztor pw. Dziewicy Aniołów, klasztor zakonu Hieronimitów, prowadzony przez jednego mnicha, który odprawia msze, urządza śluby oraz nawiedza chorych i umierających. Latem studenci zatrzymują się tu na rekolekcje. W lipcu obchodzone jest święto „Virgen de los Angeles”.
 • Los Molinos – miasteczko fabryk, które są zlokalizowane na płaskim terenie, z wyjątkiem młyna zwanego Safranera. Młyny te są wieżami z XIV wieku.

Benidorm

Kurort Benidorm (na głównym zdjęciu, u góry) słynie z hoteli, parków rozrywki i plaż:

 • Playa de Poniente
 • Playa de Levante
 • Playa de Mal

Jest tu wiele kasyn, barów i innych rozrywek dla wczasowiczów. Płetwonurkowie lubią pobliską wyspę Benidorm. W La Vila Joiosa jest słynna fabryka czekolady. W XVI-wiecznym miasteczku Guadalest w parku przyrody są malownicze wodospady. Zobaczymy też zamek arabski i dzwonnicę kościelną w skale.

Wśród atrakcji turystycznych Benidormu są:

 • Torre Punta del Cavall w Parku Narodowym Sierra Frost
 • osada iberyjska Tossal de la Cala
 • El Mirador de la Punta del Canfali – w dużej skale, która dzieli dwie plaże znajduje się forteca, która służyła jako obrona przed najazdami piratów. Z biegiem lat zamek został opuszczony, a dzisiaj są tu resztki murów. Szczyt skały to punkt widokowy nazywany balkonem na Morze Śródziemne
 • Kościół Świętego Jaime i Świętej Anny (Iglesia de San Jaime y Santa Ana) w górnej części starego miasta, na szczycie wzgórza Canfali. Zbudowany w latach 1740-1780.
 • Zatoka Benidorm oraz wyspa Isla de Benidorm (Isla de los Periodistas) – trójkątna wyspa o nazwie L’Illa lub Isla de los Periodistas
 • wyspa Isla Mitjana
 • Drapacze chmur – jest ich kilkadziesiąt

Co jeszcze polecicie do zwiedzenia na Costa Blanca? Wybieracie się tu na wakacje? Napiszcie!