Katalonia

Katalonia to piękny kawałek Europy, wspólnota autonomiczna na północnym-wschodzie Hiszpanii. Najbardziej znamy stolicę – Barcelona, a także wybrzeża Costa Brava i Costa Dorada oraz lotniska Barcelona El Prat, Girona i Reus. Warto przyjrzeć się jednak bliżej Katalonii. Kryje w sobie wiele wspaniałych atrakcji turystycznych i kulturalnych.

Katalonia – podstawowe informacje

Dolecimy tutaj na lotniska El Prat, Girona i Reus. Na pierwsze – idealne dla kierujących się do Barcelony – lata m.in. Wizzair z Katowic, Wrocławia, Poznania, Gdańska i Warszawy Okęcia oraz Ryanair z Warszawy Modlina, a na drugie – polecane urlopowiczom na Costa Brava – Ryanair z Krakowa, Poznania i Wrocławia. Z oddalonego sporo od Barcelony lotniska Reus są tanie połączenia w inne miejsca świata.

Nazwa Katalonia wywodzi się od Goth-Alania, czyli „krainy Gotów i Alanów”, którzy niegdyś władali tym terenem. Dziś Katalończycy strzegą swojej niepodległości i próbują uszczknąć jej jak najwięcej od Hiszpanii. Rząd państwa w Madrycie upomina region i przywołuje konstytucję, ale mieszkańcy wspólnoty wciąż szukają sposobu na oderwanie się. Organizowane są wiece, manifestowana jest niezależność w kontaktach z innymi regionami, a także coraz częściej też podejmowane kroki formalne – plebiscyt i referendum niepodległościowe. Najgłośniej pragnienie odzyskania granic dla swojego państwa słychać co roku we wrześniu w Dzień Utraty Niepodległości – La Diada. Cała Barcelona i region mienią się żółto-czerwonymi barwami Katalonii, rozbrzmiewa hymn L’Estaca. Polacy pewnie rozpoznają w nim Mury Jacka Kaczmarskiego.

Na co dzień też widać odrębność – poprzez napisy i mowę, która brzmi bardziej jak język francuski niż język hiszpański. Dlatego często jeśli chcesz poćwiczyć z lokalsami swój kastylijski, skończysz na rozmawianiu po angielsku – rdzenny Katalończyk zazwyczaj będzie starał się unikać oficjalnego języka Hiszpanii.

Atrakcje turystyczne Katalonii

Katalonia Atrakcje Turystyczne
Piękny monastyr Sant Miquel del Fai w Vallès Oriental, Cingles de Bertí

Najpiękniejsze miasta Katalonii

Barcelona – stolica Katalonii, dla wielu miasto idealne do życia
Besalu – kamienny most z XI wieku, kościół Sant Pere oraz mykwa żydowska (łaźnia).
Cardona – dawna kopalnia soli oraz twierdza z IX wieku
Cadaques i Portlligat – dom Salvadora Dalego, okolice lubiane przez artystów
El Prat – główne lotnisko Barcelony, dojazd najlepiej kolejką Renfe na bilecie T-10
Empuriabrava – skydiving i olbrzymia marina
Figueres – muzeum Salvadora Dali w dawnym teatrze miejskim
Gerona (Girona) – lotnisko, m.in. dla Ryanair
Lleida – stara katedra oraz twierdza poarabska zmieniona w pałac królewski
Montserrat – klasztor w górach z figurką patronki Katalonii – Czarną Madonną
Reus – lotnisko, na które kiedyś dolatywaliśmy z Polski, a teraz wiele innych destynacji
Sant Pere de Rodes – klasztor, sztuka romańska i piękna panorama na morze
Tarragona – konkursy na budowę castellers, czyli wież z ludzi
Tossa de Mar – miasteczko z murami obronnymi z XIII wieku

Jest też sporo kurortów turystycznych na Costa Brava. Popularny wśród Polaków jest między innymi Lloret de Mar
Lloret de Mar Katalonia

Imprezy w Katalonii

Do Barcelony warto przylecieć przed lub po sezonie – pozwala to uniknąć dzikich tłumów oraz gorąca. Polecamy lokalne imprezy, a także prawdopodobnie największe wydarzenie w Barcelonie:

La Merce – święto Matki Boskiej Łaskawej jest co roku 24 września i staje się okazją do poznania kultury Katalonii w najlepszym wydaniu. Zobaczysz parady gigantów i smoków, pokazy tradycyjnego tańca sardana, żywe wieże z ludzi castellers, a także koncerty i procesje.

Ciekawostki i porady

Na lotnisku El Prat najlepiej kupić bilet T-10, który umożliwia dojazd do centrum miasta i przesiadki do metra, dzięki czemu tanio i szybko dotrzemy do hotelu. Komunikacja miejska w Barcelonie jest zintegrowana, więc bilety są jednakowe dla przejazdów wszystkimi środkami transportu.
Bilet T-10 można skasować dla kilku osób – wystarczy go skasować i puścić pierwszą osobę, a potem powtarzać ten proces dla pozostałych osób. Przy wysiadaniu z metra, tramwaju lub autobusu również odbijamy karnet w podobny sposób.
W Hiszpanii najlepiej zjeść obiad dnia, czyli menu del dia, które zawiera kilka potraw (przystawka, zupa, danie główne, deser, napoje) i kosztuje do kilkunastu euro, choć czasem da się zjeść taniej tzw. połówkę (medio).
Warto zaopatrzyć się w karnety do muzeów lub poszukać dni darmowego wstępu. Najlepiej udać się po stosowną broszurę do informacji turystycznej na Placa de Catalunya lub sprawdzić na oficjalnej stronie turystyki w Barcelonie http://www.barcelonaturisme.com/

Hotele w Barcelonie

Noclegi w Barcelonie są bardzo drogie – można próbować szukać pokojów poprzez hotgo.pl oraz airbnb lub wimdu. Lepiej niekiedy zamieszkać 50 kilometrów poza stolicą Katalonii i dojeżdżać pociągiem do centrum z Calella lub Blanes.
Katalonia Hotele

Mapa Katalonii