Przewodnik po Andaluzji

Andaluzja, przedstawiana w XIX-wiecznych przewodnikach jako „Orient Europy” ze względu na unikalność sztuki i kultury, które się na tym terenie wykształciły. Jest jedynym takim miejscem na świecie, nie dającym się porównać z żadnym innym. Ta wyjątkowość jest wynikiem egzystencji tej części Hiszpanii na styku kilku kultur. Od najwcześniejszych czasów była pomostem pomiędzy przybyszami z odległych krajów, którzy kolejno opanowywali Półwysep Iberyjski.

Fenicjanie, Kartagińczycy, Grecy, Celtowie, Rzymianie, Wizygoci, Berberowie i ludność pochodzenia arabskiego – wszyscy oni najeżdżali Andaluzję, mieszając się z ludnością rdzenną i pozostawiając po sobie trwałe ślady. To tutaj bierze swój początek wiele kultur prehistorycznych, to tutaj położony był legendarny Tartessos, i tutaj Fenicjanie, Grecy i Kartagińczycy zakładali swoje kolonie.

Przewodnik po Andaluzji
Andaluzja na pewno zostawi w Tobie niezapomniane wrażenia (fotografie w artykule: Magda Jeziorska)

Historia Andaluzji

Pod panowaniem Rzymian prowincję nazywano Baetica. Powstała wtedy cywilizacja i infrastruktura, której wpływy widoczne są do dnia dzisiejszego. Dodatkowo przynieśli ze sobą oficjalny język: łacinę. Andaluzja zawdzięcza swoją nazwę plemieniu Wandali. Wandalowie przemierzali kraj plądrując go i niszcząc. Arabowie potem nadali regionowi nazwę Al-(V)andaluz, czyli państwo Wandali. Pod panowaniem Wizygotów chrześcijaństwo stało się religią państwową. Największy wpływ na kulturę regionu miało trwające ponad 800 lat panowanie arabskie, podczas którego Andaluzja znacząco rozwinęła się politycznie i kulturowo. W miastach andaluzyjskich najeźdźcy wznosili meczety i uniwersytety, podobnie jak publiczne szkoły i biblioteki, co pozwoliło Andaluzji zmienić się w jedno z centrów intelektualnych ówczesnej Europy. Dzięki staraniom Arabów przetrwała i rozwijała się klasyczna filozofia i kultura.

Za czasów panowania muzułmańskiego zyskała na znaczeniu Cordoba, stając się najbogatszym i największym miastem zachodniej Europy oraz ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i artystycznym. Ślady panowania Maurów można zaobserwować na każdym kroku, głównie w architekturze oraz sztuce. Do dzisiaj zachowały się zabytki takie jak Mezquita w Cordobie czy Alhambra w Granadzie. Oprócz tego wpływy kultury arabskiej widoczne są na poziomie lingwistycznym (ponad 30% wyrazów w języku hiszpańskim pochodzi z arabskiego), a także w życiu codziennym – to Maurom zawdzięczamy palmy oraz dywany.
Podczas gdy Europa powoli wchodziła w otchłanie średniowiecza, w Andaluzji rozwijała się kultura na o wiele wyższym poziomie. W klimacie całkowitej tolerancji, współistnieli obok siebie Chrześcijanie, Żydzi i Muzułmanie.

Jednak wiek po konkwiście powoli zaczął następować koniec scentralizowanej władzy i arabski kalifat dzielił się na drobniejsze jednostki, tzw. taifas. W VIII wieku Kastylia rozpoczęła proces rekonkwisty, czyli odzyskiwania utraconych ziem. Andaluzja była podzielona na dwie części – chrześcijańską oraz muzułmańską – do 1492 roku, kiedy to zdobyta została Granada. Oznaczało to koniec panowania arabskiego na tym obszarze. Wiek XV i XVI to kolejny okres rozkwitu Andaluzji pod względem politycznym i ekonomicznym. Region odgrywał kluczową rolę w odkryciach geograficznych oraz późniejszej wymianie handlowej z hiszpańskimi koloniami. W XX w. Andaluzja stała się oficjalnie jedną z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

Region Kontrastów

Oprócz swojego dziedzictwa kulturowego, Andaluzja jest fascynująca także z powodu ogromnego zróżnicowania krajobrazu, który czasami jest skrajnie różny, przechodząc od ośnieżonych szczytów w tereny niemal pustynne. Odseparowany od płaskowyżu Kastylii przez urwiste pasmo Sierra Morena, które opada ku dolinie „wielkiej rzeki”, Guadalquiviru. Wzdłuż dorzeczy rozciągają się równiny i niezwykle żyzne pola uprawne. Coto de Doñana, które zostało przekształcone w rezerwat przyrodniczy i jest jednocześnie jednym z największych sanktuariów ptasich w Europie, znajduje się u ujścia rzeki.

Niedaleko wybrzeża biegnie łańcuch górski, Baetic Cordillera. Wysokie góry Sierra Nevada zajmują wschodnią część prowincji. Można tam znaleźć szczyty pokryte śniegiem nawet w ciągu miesięcy letnich. Na żyznym pasie wybrzeża Costa del Sol znajduje się przypominający pustynię krajobraz, sąsiadujący z Almerią.

Cabo de Gata to naturalny park przyrodniczy z bardzo rzadkimi okazami roślin i rezerwat flamingów. Na wschodnim krańcu Sierra Nevada leży jedyna naturalna pustynia w Europie. I pojawia się tutaj kolejna cecha, jeszcze bardziej uwydatniająca kontrasty krajobrazu Andaluzji – mianowicie niedaleko Tarify, najbardziej wysuniętego na południe punktu w Europie, spotykają się ze sobą Atlantyk i Morze Śródziemne. W tym właśnie miejscu, łagodny klimat śródziemnomorski przechodzi w zmienny, surowy klimat atlantycki.

Zwiedzaj Andaluzję na spokojnie

Andaluzja, jedna z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii, ojczyzna Carmen i Don Juana, kraina flamenco i corridy, sherry, oliwek i cytrusów, pobożnych pielgrzymek oraz entuzjastycznych celebracji, także religijnych. Miejsce, gdzie obok arabskiego pałacu i zacienionego patio, znajdziemy piękne kościoły. Takie obrazy przewijają się w wyobraźni ludzi od XIX wieku, ale są tylko częścią prawdziwego oblicza Andaluzji. Tak naprawdę jest to rejon fascynujący dzięki swoim kontrastom – kulturowym, krajobrazowym, a także społecznym. Przemierzając Andaluzję powoli i dokładnie, napotkamy świątynie zarówno muzułmańskie, jak i chrześcijańskie; surowy, górski krajobraz i żyzne, zielone pola; znajdziemy wielkich poetów i ludzi niepiśmiennych; zobaczymy wielkie, nowoczesne miasta, ale też pomalowane na biało, górskie wioski, które wciąż nie mają elektryczności ani bieżącej wody.

Żeby poznać prawdziwą Andaluzję potrzeba czasu i cierpliwości. Trzeba ją przemierzyć powoli, odwiedzając zarówno miejsca wybitne, jak i maleńkie wioski, przypatrując się ludziom i oglądając wspaniałe budowle. Bo tylko tak pokaże swoje prawdziwe oblicze.

Autor: Magda Jeziorska, postalesdeasturias.wordpress.com

Galeria zdjęć z Andaluzji

Sewilla

Giralda
Sewilla Giralda

Reales Alcazares
Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Plaza de España
Sewilla Plaza Espana

Sacromonte
Sewilla Sacromonte

A na ulicy…
Sewilla

Granada

Słynna Alhambra
Grenada Alhambra

Granada Alhambra

Granada Alhambra

Granada Alhambra

Kordowa (Cordoba)

Meczet, czyli Mezquita
Cordoba Mezquita

Chiclana de la Frontera

Chiclana de la Frontera

Kadyks (Cadiz)

Cadiz Plaże

Hotele w Andaluzji

Andaluzja Hotele