Granada

„Kto nie widział Granady, w ogóle nic nie widział” (Quien no ha visto Granada, no ha visto nada). To hiszpańskie przysłowie jest bardzo wymowne. Stolica prowincji Granady, może poszczycić się Alhambrą, jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na całym świecie. Ale okolice miasta też posiadają swój niepowtarzalny urok.

Grenada Alhambra
Alhambra w Granadzie

 
Wielkie przestrzenie łańcuch górskiego Sierra Nevada, zyskały status parku narodowego. I wiecznie ośnieżone szczyty stanowią wspaniałą destynację na wycieczki.

Południowa część prowincji płynnie przechodzi w żyzne, pagórkowate tereny Alpujarra, które z kolei były miejscem schronienia Maurów, kiedy zostali wypędzeni z Granady.

Costa Tropical, wschodni pas wybrzeża Costa del Sol, gdzie rosną egzotyczne owoce, jak papaja i avocado, zachowało to i owo z czasów świetności Maurów. Mimo, że turystyka jest tutaj dość rozwinięta, wciąż można znaleźć ciche miejsca, gdzie rodowici Hiszpanie spędzają wakacje i wolne weekendy.

Kolejnym świetnym pomysłem na wycieczkę jest odwiedzenie Gaudix, małego miasteczka usytuowanego na rzymskiej Via Augusta, gdzie w pomalowanych na biało domkach żyje około pięciu osób. Słynne są Las Cuevas de Guadix, czyli jaskinie, w których ludzie wciąż mieszkają.

Granada zawsze była ceniona ze względu na jej piękno i wspaniałość. Aczkolwiek droga prowadząca do miasta może być nieco rozczarowująca: wiedzie przez ponure, nagie skarpy, co nijak się ma do wyobrażenia bogatej i bajecznej krainy. Granada jest głośna, powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a ulice nieprawdopodobnie zatłoczone. Jednak jedynie chwilę zajmuje odwiedzającemu zrozumienie jednej z najbardziej żywych i najlepiej opisujących miasto fraz: „Jeśli zobaczysz ślepego żebraka na ulicach Granady, daj mu dwa razy więcej niż prosi, żeby wynagrodzić mu, że nie może zobaczyć piękna miasta, w którym się znajduje”.

Na końcu żyznej rzeki Genil jej dopływ Drarro rozdziela dwa wzgórza – Sacromonte i Albacín od Alhambry. Granada (czasem znana też jako Grenada) nie pokazuje od razu swojego całego oblicza. Zwiedzający powoli będą odkrywać wiele z wspaniałości miasta, ale ich wysiłki z pewnością się opłacą. Z każdej części miasta, w tle, można podziwiać wzgórza i ośnieżone szczyty Sierra Nevada, których prezencja zmienia się w zależności od pory roku i dnia.

Współcześnie Granada jest nie tylko miastem atrakcyjnym turystycznie, ale również jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w całej Andaluzji. Uniwersytet, założony przez Karola V w 1531 roku, znajdujący się w centrum miasta, jest trzecim co do wielkości w całej Hiszpanii.

Atrakcje turystyczne

Najważniejszym zabytkiem, majestatycznie górującym nad miastem jest Alhambra – warowny zespół pałacowy zbudowany w XIII w. przez Nasrydów i rozbudowany w XIV wieku. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków muzułmańskich w całej Hiszpanii. Przez wieki służył jako twierdza mauretańskich kalifów.

Oprócz niej w Granadzie znajdziemy kilka interesujących kościołów, jak znajdująca się w centrum katedra, San Pedro y San Pablo, Santa Ana, klasztor św. Hieronima czy klasztor kartuzów z kościołem, z XVI-XVII wieku, zaliczany do arcydzieł architektury barokowej.

Do niezwykle interesujących miejsc można zaliczyć wzgórza Albacín i Sacromonte. Znajdziemy tutaj alternatywne oblicze Granady, małe sklepiki z rzemiosłem artystycznym, kręte uliczki, pośród których bardzo łatwo można się zgubić, Cyganów grających flamenco, hipisów mieszkających w cuevas, piękne punkty widokowe – miradores, squat i wiele innych, interesujących rzeczy. Na oba miejsca zdecydowanie warto poświęcić wolne popołudnie, a nawet cały dzień, żeby pospacerować po nich niespiesznie, znajdując w zakamarkach prawdziwe cuda.

Sacromonte << ZOBACZ WIĘCEJ!
Sacromonte Granada

Albaicin
Granada Albaicin

 
Autor: Magda Jeziorska, postalesdeasturias.wordpress.com

Mapa Granady

Hotele w Granadzie

Grenada Hotele