Alicante

Alicante, miasto na które patrzy Święty Antoni, znajduje się na wybrzeżu Costa Blanca, we wspólnocie autonomicznej Comunidad Valenciana (Walencja). Warto przyjechać tu na wakacje, pozwiedzać atrakcje turystyczne oraz wziąć udział w jednej z imprez.

Alicante Przewodnik
Alicante na Costa Blanca

Nigdy wcześniej bym nie pomyślała, że pod koniec marca będę mogła wygrzać się, a co więcej opalić na terenie Europy. Słyszałam: „Będzie zimno, weź ciepłe rzeczy”.  Nie poddałam się. Padło na Hiszpanię.  Wystarczyło wykupić tani lot liniami Ryanair z pewną kombinacją (wylot z Krakowa, powrót do Poznania), by cena była o wiele niższa. Również hotel udało się zarezerwować 200m od plaży po promocyjnej cenie.

Hiszpania przywitała nas piękną słoneczną pogodą, bez zachmurzenia, a temperatura przekraczała ponad 21°C. Czego chcieć więcej? W Polsce temperatura była bliska 0° C. Zaraz po zakwaterowaniu w hotelu trzeba było przywitać się z Morzem Śródziemnym, a także j urokliwym wybrzeżem Costa Blanca. Plaża w tym okresie świeci pustkami.  Sezon turystyczny zazwyczaj zaczyna się w połowie kwietnia.

Co roku z 23 na 24 czerwca w święto ognisk Hogueras (Noche de San Juan – Noc Świętego Jana) na plażach Alicante płoną wielkie ogniska. To odpowiednik naszej Nocy Świętojańskiej.

Atrakcje turystyczne Alicante

Alicante to nie tylko słońce, plaża i morze. Na wzgórzu, znajduje się starożytna twierdza Castillo de Santa Barbara. Na jej ruiny, prowadzi nas nowo otwarta nieodpłatna winda turystyczna. Panorama miasta z twierdzy jest urokliwa. Daje nam odpowiedź na pytanie, dlaczego miasto nazwano  „źródłem światła”…

Zamek Alicante
Panorama Alicante z zamku Castillo de Santa Barbara

Spacerując blisko morza, nie sposób nie zauważyć Alei Palm. Zyskała ona własną nazwę – Explanada de Espana.  Jest to najpopularniejszy bulwar w okolicy, który ciągnie się na około 500m. Przez niektórych uznawana jest za symbol miasta.

Alicante Palmy
Deptak do spacerowania po Alicante

Kończąc spacer po bulwarze, natrafimy na port z cudownymi jachtami.  Stanowi on jeden z najważniejszych portów w całej Hiszpanii.

Alicante Plaże
Plaża w Alicante, Hiszpania

Jeżeli wystarczy czasu, warto się wybrać regionalną kolejką do pobliskiego miasta Benidorm, aby tam napawać wzrok pięknymi widokami. Warto także odwiedzić stolicę wspólnoty autonomicznej, czyli Walencję – słynną z wielu festiwali takich jak Las Fallas i Tomatina, a także świetnych plaż.

Niestety wolne dni mają to do siebie, że szybko się kończą. Ale to nie koniec podbojów Półwyspu Iberyjskiego!