Poradnik

Nauka języka hiszpańskiego [książki niezbędne]

Jeśli nauka języka hiszpańskiego w klasie nie wystarcza Ci, rozważ zakup paru książek niezbędnych do przyswojenia sobie w lepszym stopniu tej dziedziny wiedzy.

Osobiście jestem wielkim fanem książek i aplikacje mobilne do nauki hiszpańskiego wspomagają mnie jedynie w odkrywaniu nowych słów, zdań i konstrukcji gramatyki. Tablice językowe są z pewnością wygodne w użyciu na komputerze lub smartfonie i tablecie, ale czasem trzeba siąść nad książką, aby myśli w głowie ułożyły się i byśmy pomyśleli „po hiszpańsku”.

Jakie książki są pomocne w nauce języka hiszpańskiego?

Podstawowa rzecz to oczywiście słownik hiszpański – najlepiej od razu w dwóch wersjach: hiszpańsko-polski i polsko-hiszpański. Taką ciekawą propozycję znalazłem w PWN, którego słownik kosztował tylko 9,90 zł. Prawie nic!

Hiszpański Słownik

Kolejną przydatną rzeczą, zwłaszcza podczas podróży do Hiszpanii, podczas których będziemy mieć okazję wykazać się w praktyce i pogadać z Hiszpanami, są rozmówki polsko-hiszpańskie. Część rozmówek dostępna jest razem z przewodnikiem po Hiszpanii, ale warto zaopatrzyć się w osobną publikację, podzieloną na tematy i scenki. W mojej biblioteczce pojawiła się książka PONS.

Hiszpański Rozmówki

Hiszpanie uwielbiają język potoczny i na ulicy usłyszymy raczej nie standard językowy uniwersytetu w Salamance, ale język ulicy. Odrobinę frywolny, a czasami w sytuacjach stresowych nawet wulgarny. Twierdzę, że nawet jeśli sami nie jesteśmy zwolennikami przekleństw i gadki-szmatki, to warto poznać i mieć w głowie zwroty potoczne. Według mnie, jeśli usłyszymy któreś ze zdań lub wulgaryzmów na ulicy, będziemy wiedzieć, że należy wiać! Może to nas uchronić przed kłopotami, bójką lub kradzieżą. Z pomocą przychodzi książka „Hiszpański bez cenzury”. Proste i przydatne!

Hiszpański Potoczny

Jakie książki do hiszpańskiego polecisz Ty?