Sewilla

Sevilla [po polsku Sewilla, a po hiszpańsku czytamy jako sebija] – stolica wspólnoty autonomicznej Andaluzja, gorące miasto Hiszpanii, pełne atrakcji turystycznych, ciekawych imprez kulturalnych oraz nieszablonowych ludzi.

Merado Feria
Autorka otoczona wianuszkiem mężczyzn z Sewilli na Mercado de Feria

Kiedy ludzie mówią o Sevilli, zazwyczaj mają na myśli samo miasto, piękne, majestatyczne, i dumnie górujące nad całą prowincją. Sevilla jest największym miastem w prowincji o tej samej nazwie, i mimo upływu czasu jej sława jest wciąż żywa. Przez ponad 200 lat, w czasach wielkich odkryć geograficznych, rzeka Guadalquivir sprawiała, że miasto było bramą do Nowego Świata, a jednocześnie pomagała uczynić z niej centrum handlu. Sevilla kojarzy się ludziom z flamenco, z Carmen i z Don Juanem oraz ze słynnym cyrulikiem. Jest również związana z mieszanką eksplozji pasji i entuzjazmu, które pojawiają się podczas Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia obchodzonego w tym rejonie Hiszpanii z ogromnym rozmachem, czy Feria de Abril, która z kolei ma miejsce po Wielkanocy i jest wydarzeniem doskonale znanym także poza granicami kraju.

Współcześnie Sevilla, ze swoją populacją liczącą ponad 700 tysięcy mieszkańców, jest siedzibą rządu i parlamentu prowincji andaluzyjskiej. Nowe, ponure przedmieścia mocno kontrastują z pięknymi, wiekowymi barrios Starego Miasta, dzielnic takich jak Santa Cruz czy Triana. Miasto słynie z niezliczonej ilości drzewek pomarańczowych, które w okresie wiosennym, od kwietnia do maja, kwitną na potęgę. Zapach ten, zapach kwiatu pomarańczy – azahar – zmieszany z kadzidłem, tak charakterystycznym dla Semana Santa, jednocześnie przyprawia o ból głowy i zachwyca. Kto raz go poczuje, prawdopodobnie zakocha się w Sevilli na amen.

Atrakcje turystyczne Sewilli

W Sevilli na każdym rogu napotkać można wspaniałe budynki, wąskie interesujące uliczki czy fantastyczne azulejos. Wśród miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, są:

Wspaniała katedra Najświętszej Marii Panny << ZOBACZ, powstała na przełomie XV i XVI wieku, w miejscu dawnego meczetu.

Sewilla Katedra

Obok niej, znajduje się minaret – dumnie górująca nad miastem Giralda << ZOBACZ, którą w środku zaprojektowano tak, by muezin mógł wjechać na minaret konno i z jego szczytu wygłosić adhan (wezwanie na modlitwę).

Sewilla Giralda

Reales Alcázares, dawny pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego, rozbudowany w XIV wieku przez Piotra I Okrutnego w stylu mudejar.

Sewilla Reales Alcazares

Sevilla Reales Alcazares

Torre del Oro, wieża z XIII wieku, jedna ze 166 w systemie obronnym Maurów, potem przebudowana. Nazwę zawdzięcza nie tylko ówczesnej okładzinie złocistymi płytkami azulejos, ale i temu, że przechowywano w niej złoto złupione w koloniach.

Sewilla Torre del Oro

Plaza de España (Plac Hiszpanii) zbudowany w latach 20. XX wieku na podstawie projektu sewilskiego architekta Aníbala Gonzálesa półkolisty plac z jednej strony zamknięty pałacem, którego środkowa fasada zbudowana została w stylu barokowym, pozostała zaś część budynku w stylu renesansowym.

Sewilla Plaza de Espana

Barrio de Santa Cruz, stara dzielnica żydowska, gdzie urodził się słynny Don Juan, piękne klimatyczne miejsce, które najlepiej zwiedzać wieczorem, kiedy nie ma już tylu turystów, i bez planu – bo cały urok Santa Cruz to właśnie pogubić się w tym gąszczu.

Dzielnica Santa Cruz Sewilla

Ciekawą budowlą są Setas de la Encarnación, czyli grzyby, znajdujące się blisko starego miasta, przy Plaza de la Encarnación, zaprojektowane przez niemieckiego architekta Jürgen Mayer-Hermanna.

Sewilla Setas de Encarnacion

W Sevilli warto się udać na spacer po Trianie, dzielnicy która w średniowieczu była odrębnym miastem, zamieszkiwanym przez marynarzy, handlarzy i rzemieślników, a zwłaszcza garncarzy (ich liczne warsztaty działają do dziś). Istniała już w czasach rzymskich, a nazwa, według podań, nawiązuje do imienia cesarza Trajana, który nakazał osadzać tutaj Cyganów. Z Triany właśnie ma wywodzić się flamenco, ale jak to jest dokładnie, nikt nie wie.

Sewilla Puente de Triana

Drugą bardzo klimatyczną dzielnicą Sevilli jest Macarena, ze słynną calle Feria, jedną z najgęściej zaludnionych dzielnic miasta. Jest głośna, ruchliwa, pełna ludzi. Tutaj jest już o wiele taniej niż w centrum, tutaj place są wypełnione ludźmi popijającymi swoje piweczka czy jedzącymi tapas. Ktoś zagra flamenco, przebiegnie dziecko za piłką.

Sewilla Feria Macarena

Będąc w Sevilli warto przespacerować się po ogromnych i pięknych parkach. Park Marii Luizy, otaczający wspomnianą wcześniej Plaza de España, ogrody Alcazaru, sadzone i projektowanie równolegle do pałacu, w taki sposób, aby w każdym ich sektorze dominowały inne style i rośliny. Najpiękniejsze na wiosnę właśnie, kiedy wszystko pachnie i budzi się do życia. Godne odwiedzenia i spaceru są także Jardines de Murillo, ogrody ciągnące się wzdłuż murów Alkazaru, niedaleko Barrio de Santa Cruz.

Fanów pchlich targów na pewno zainteresują dwa miejsca – Mercado de Feria, odbywające się co wtorek właśnie w dzielnicy Macarena, gdzie bez problemu można kupić książki czy płyty winylowe za euro. Dobrze jest do tego znać hiszpański, bo sprzedający tam Cyganie (gitanos) i inni przedsiębiorcy bardzo chętnie się targują. Drugim miejscem dla wielbicieli badziewia jest Rastro Charco de la Pava, nazywane też Mercado de Mierda (według autorki ta nazwa pasuje o wiele bardziej). Co niedziela w miejscu, które jest placem, polem właściwie, koło ulicy rozkładają swoje dobytki ludzie wszelkiej nacji, wieku i stylu bycia. Co można tam znaleźć? Absolutnie wszystko – od owoców, warzyw, jamona prosto z furgonetki, przez antyki, książki, śmieci, do zepsutych zabawek. Znajomość hiszpańskiego i umiejętność targowania tutaj także wysoce rekomendowana.

Sewilla Mercado de Feria

Praktyczne wskazówki:

  • Sevilla jest dużym miastem, przejście z jednego końca na drugi zajmie nam kilka godzin. Komunikacja miejska jest rozbudowana, bilety na tramwaj i autobusy kupujemy bezpośrednio u kierowcy (około 1,20 €). W Sevilli działa również jedna linia metra, a bilet kosztuje ok. 2,50€
  • Kiedy chcemy zjeść tanio i dobrze, dobrze udać się poza centrum. Wspomniana wcześniej Macarena jest idealna – nie jest od Starego Miasta bardzo oddalona, a ceny znacznie niższe. Na śniadanie najlepsza jest tostada con tomate, popularna też w Katalonii. W ramach przekąsek najlepiej udać się, do którejś z miliona knajpek tapas – i tu wybór jest przeogromny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Tortilla, oliwki, jamón ibérico, sery, owoce morze, sałatki, czego tylko żołądek zapragnie. A dla tych bardziej zgłodniałych – można zamówić ración, czyli większa wersja tapas.
  • Sevillę warto odwiedzić na wiosnę, kiedy przypada Wielkanoc i słynne procesje towarzyszące Semana Santa, kiedy kwitnie milion drzewek pomarańczowych, i kiedy nie jest jeszcze tak strasznie gorąco. Latem w mieście, w okolicy lipca i sierpnia panują 40-paro-stopniowe upały, i trudno jest w ogóle wyjść z domu. Tubylcy wtedy najczęściej wyjeżdżają na wakacje, miasto się wyludnia i nikogo oprócz turystów prawie nie ma.
  • Należy pamiętać w Sevilli, że część miejsc, także lokali, jest zamykana między 13 a 17/18. Także w ciągu tygodnia. Nazywa się ta przerwa cerrado del mediodía (dosłownie: zamknięte w południe) i jest bardzo powszechna. (Powszechnie znamy ją jako „kultową” sjestę).

 
Autor: Magda Jeziorska, postalesdeasturias.wordpress.com

Mapa Sewilli

Hotele w Sewilli i Andaluzji

Andaluzja Hotele