Plaza de España i Park Marii Luizy w Sewilli

Teren, który początkowo współtworzył część Palacio de San Telmo wziął swoją nazwę od infantki Marii Luizy Fernanda de Orleans, która podarowała to miejsce miastu Sevilla w roku 1893. Park Marii Luizy w Sewilli wznoszony był w stylu angielskim, później został przebudowany przez francuskiego architekta krajobrazu, Le Forestier.

Sewilla Plaza de Espana

Współczesna kombinacja trawników i żywopłotów, stawów i fontann, ceramicznych amfor i pomników znanych intelektualistów z Sevilli w znacznym stopniu składa się na wygląd parku. Długie aleje, które nazwane zostały imionami sławnych konkwistadorów, przecinają się na całym terenie.

Aby podkreślić wagę Wystawy Iberoamerykańskiej, która odbyła się w 1929 roku, wzniesione zastały Plaza de España oraz Plaza de América. Oba obiekty zostały wspaniale wkomponowane w całość krajobrazu. Pawilony wystawy, w której udział wzięło dwadzieścia krajów, przetrwały do dnia dzisiejszego. Architekt pochodzący z Sevilli, Aníbal González, wygrał konkurs na projekt zarządzania ekspozycją, ale w 1926 roku, po długim sporze, zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora. Był odpowiedzialny za najpiękniejszy plac, znajdujący się w parku, ogromną Plaza de España w kształcie półksiężyca. Budowle znajdujące się na placu stanowią nieprawdopodobną mieszankę stylów architektonicznych, art deco, neogotyku i neomudejar – czerpiącego swoje wzorce z architektury mauretańskiej. Jako materiał budulcowy posłużyły cegła i kamień. Budowla tworzy niezwykle dekoracyjną i barwną całość z mnóstwem kolumn i różnorodnych zdobień. Na ścianach budowli zostały zaprezentowane herby i osiągnięcia poszczególnych prowincji Hiszpanii, a wszystko na ręcznie malowanych kaflach – azulejos – tak charakterystycznych dla całej Sevilli. [poniżej zdjęcia azulejos]

azulejos

Sewilla Azulejos

Hiszpańskie azulejos

Wnętrze półkola zajmuje plac, otoczony kanałem, który wcześniej można było przepłynąć łódką. Nad kanałem przebiegają cztery mosty, które reprezentują cztery historyczne krainy Hiszpanii: Kastylię, Aragonię oraz León i Navarrę. Wiele detali architektonicznych wykonano również z kolorowych azulejos. W centralnej części placu tryska fontanna, przynosząca orzeźwienie w upalne dni.

Na Plaza de España odbyła się uroczystość otwarcia wystawy, którą zainaugurował król Alfons XIII. Plac i budowle posłużyły również jako sceneria do filmów: Lawrence z Arabii oraz drugiej części Gwiezdnych Wojen.
 
Autor tekstu i zdjęć: Magda Jeziorska, postalesdeasturias.wordpress.com

Zdjęcia z Plaza de España i Parku Marii Luizy

Sewilla: Plaza de España

Sewilla Espana

Sevilla Plaza de España

Sewilla Plac Hiszpański

Mapa Plaza de España

Hotele w Sewilli i Andaluzji

Andaluzja Hotele