Teneryfa

Teneryfa to jedna z pereł turystyki na świecie, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez urlopowiczów. Mieszka tu 900 tysięcy osób, lecz co roku przybywa tutaj ponad trzy i pół miliona osób, aby opalić się i zaznać wakacyjnego wypoczynku – najwięcej z Wysp Brytyjskich, Niemiec, Beneluksu, Skandynawii i pozostałych bogatych państw Europy. Sezon trwa tutaj cały rok, dzięki gorącemu acz stabilnemu klimatowi. Powietrze jest tutaj nadzwyczaj czyste dzięki brakowi rozwiniętego przemysłu i wiatrom znad Sahary.

Teneryfa Plaże
Jedna z plaż na Teneryfie – Playa de las Teresitas (by .Robert., on Flickr)

Oto krótki przewodnik po Teneryfie.

Najbardziej popularnym wśród urlopowiczów rejonem jest wybrzeże Costa Adeje (Las Americas, Los Cristianos) nieopodal głównego lotniska Teneryfy. Są tutaj hotele, pola golfowe, baza gastronomiczna, parki rozrywki, piaszczyste plaże oraz centra handlowe. Turystyka religijna rozwinęła się w mieście Candelaria, gdzie mieści się Sanktuarium Matki Boskiej z Candelaria – patronki Wysp Kanaryjskich.

Teneryfa jest największą z Wysp Kanaryjskich. Leży około tysiąca kilometrów od Hiszpanii i dlatego cofamy tutaj wskazówki o jedną godzinę. Wśród innych „rzeczy naj” Teneryfy jest masyw wulkaniczny Teide (3718 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Hiszpanii i najwyższy szczyt Europy nie leżący w Alpach. Wulkan Chinyero ostatni raz wybuchł w 1909 roku.

Teneryfa Teide
Teide (by Luis_Jimenez, on Flickr)

Według podań Teneryfa ma być pozostałością części Atlantydy. Pierwsi osadnicy mieli pojawić się tu w XII wieku p.n.e., ale bardziej naukowe badania wskazują na okolice 200. roku p.n.e. W 1402 roku przybyli tu Hiszpanie, a wcześniej mieszkali tu Guanczowie. 12 grudnia 1495 w bitwie pod Acentejo wojska hiszpańskie pokonały rdzennych wojów. Guanczowie zostali wywiezieni do Europy lub zabici. La Laguna do roku 1723 było pierwszą stolicą wyspy. Wyspa żyła z portów tranzytowych, które były przystankami w drodze do Ameryk. W 1821 wyspa stała się hiszpańską prowincją ze stolicą w Santa Cruz de Tenerife. W latach 60. XX wieku wyspa zyskiwała znaczenie turystyczne. Najpierw korzystali z niej głównie Brytyjczycy. Na Teneryfę i Gran Canarię pływał z Polski MS Batory.

Stolica to Santa Cruz de Tenerife. Warto tutaj przybyć m.in. na drugi co do wielkości karnawał świata.

Teneryfa Karnawał
Apoteosis del Carnaval, Santa Cruz de Tenerife by doegox, on Flickr

Warto dodać, że miejscowość San Cristobal de La Laguna oraz Park Narodowy Las Canadas del Teide wpisane są na listę dziedzictwa UNESCO.

Teide na Teneryfie
Espejo del Teide by hermenpaca, on Flickr

Inne popularne wyspy należące do Kanarów to Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, El Hierro, La Gomera i La Palma. Są też mniejsze wysepki: Alegranza, Montana Clara, La Graciosa, Lobos, Roque del Este, Roque del Oeste.