Walencja

Miasto Walencja jest stolicą regionu o tej samej nazwie, a dokładnie Wspólnoty Autonomicznej Walencji. Wśród zabytków warto polecić katedrę na starym mieście i resztę starówki, natomiast z obiektów nowoczesnych – godne zobaczenia jest Miasteczko Sztuki i Nauki znajdujące się nieopodal morza. Walencja słynie też ze wspaniałych imprez, takich jak Las Fallas na powitanie wiosny oraz La Tomatina w Buńol – czyli bitwy na pomidory.

Walencja leży w Hiszpanii, nad brzegiem Morza Śródziemnego. Liczy około 800 tysięcy mieszkańców, którzy używają głównie języka hiszpańskiego (kastylijskiego) oraz walencyjskiego (valenciano), podobnego do katalońskiego.

Zobacz atrakcje turystyczne Walencji – na początek film ze zwiedzania:

Atrakcje turystyczne Walencji

Klimat w Walencji

Mało tu deszczu, a jeśli już to pada w październiku. Najwięcej słońca czeka nas w lipcu. Temperatury przez cały rok są zwykle powyżej 10 stopni, a powyżej 20 stopni – od czerwca do października. Po wizycie na Las Fallas w Walencji (marzec) można wrócić do Polski całkiem solidnie opalonym ;)

Jak dotrzeć do Walencji?

Brak jest bezpośrednich lotów z Polski do Walencji. Można lecieć np. do Barcelony lub Alicante i stamtąd dotrzeć pociągiem, autobusem lub wynajętym samochodem. Samolotem możemy dolecieć na przykład z Krakowa przez Palma de Mallorca.

Komunikacja miejska w Walencji

Zwiedzając Walencję warto poruszać się metrem. Zachowaj kartę do metra, aby mieć tańsze przejazdy. Kursują także autobusy. Mapy sieci komunikacyjnej są do odebrania za darmo w punktach informacji turystycznej. Znajdziesz tam także mapę „rowerowej” Walencji – Valenbisi. Za kartę uprawniającą do korzystania przez tydzień z miejskich rowerów zapłacisz 10 euro. Warto popytać miejscowych, czy nie udostępnią Ci swojej karty Valenbici.

Gdzie spać?

Najdrożej jest podczas fiest, a taniej w innych porach roku. Pod uwagę weź:

Hotele Husa (od ok. 60 euro) – husa.es
Apartamenty (od 55 euro za 6 osób = mniej niż 10 euro na osobę) – friendlyrentals.com, waytostay.com
Szukać noclegu można także na airbnb.com, booking.com oraz w porównywarce noclegów HotelsCombined.com (tu powinno być najtaniej).

Co i gdzie jeść?

Tradycyjną potrawą jest paella, która kosztuje około 17 euro. W barach zjemy obiad w cenach 30-70 euro. Najlepsze produkty regionalne są na Mercado Central. Obowiązkowo zakup na pamiątkę przysmaki Hiszpanów – turrony. Możesz także przywieźć lokalny napój wysokoprocentowy – Aigua de Valencia. W czasie imprezy Las Fallas (19 marca) spróbuj serwowanych z sosem czekoladowym churros (paluszki smażone w głębokim tłuszczu) i bunelos (smażone kulki ciasta dyniowego). Podczas Tomatiny (ostatnia środa sierpnia) w Bunol rozstawianych jest mnóstwo stoisk z sangrią.


Plaże Walencji i okolic

Skoro jesteśmy nad wodą, znajdziemy też sporo miejsc do plażowania. Opalać się możemy na jednej z plaż ze złocistym piaskiem.

  • Playa de la Malvarrosa
  • Playa El Perellonet
  • Playa La Devesa
  • Playa de El Saler
  • Playa Mareny Blau (Sueca)
  • Playa El Perelló (Sueca)
  • Playa Pinedo
  • Playa de la Patacona
  • Sant Llorenç

Zobacz też: Przewodnik po Walencji (Praktyczny Przewodnik – blog podróżniczy)