Soller – Wyspa Majorka [przewodnik]

Sama miejscowość Soller nie należy być może do najpiękniejszych, jednak warto udać się dalej ze stacji kolejowej nad morze specjalnym tramwajem.

Przejeżdża on przez zabytkowy rynek Placa de la Constitucio, przy którym stoją budynki administracji i kościół Iglesia de San Bartomeu. Plac otoczony jest wieloma barami i ogródkami restauracji. Zjemy tutaj wspaniały obiad za niewielką cenę – tak zwane oferta menu del dia kosztuje zaledwie 9 euro. W tej cenie mamy drinka, kawę i na przykład połówkę kurczaka z frytkami (na ogromnym talerzu!).

W Soller organizowane są imprezy związane z Trzema Królami, dniem Świętego Antoniego, świętami wielkanocnymi. Organizowane są też: majowa bitwa Maurowie i Chrześcijanie, lipcowy festiwal folklorystyczny “Sa Mostra” oraz wakacyjne imprezy rybackie w porcie.

Wśród atrakcji turystycznych Soller są też Muzeum Nauk Przyrodniczych (Museum Balear de Ciencies Naturals), ogród botaniczny (Jardi Botanic) i Museu de Soller. W Port de Soller nad morzem można pójść do latarni morskiej i podziwiać widok na zatokę, a potem popłynąć łodzią do Sa Calobra wzdłuż brzegu.

Z Soller można udać się do Valldemossy. W tym celu łapiemy autobus 210 na przystanku przy Carrer Cetre. Bilet kosztuje 2,70 euro i należy mieć przy sobie nie więcej niż 10 euro, bo inaczej kierowca nie wyda reszty. Warto usiąść po prawej stronie autobusu, czyli po stronie drzwi. Wówczas gwarantujemy sobie widok na wspaniałą panoramę wybrzeża.
W trakcie podróży mijamy znakomicie prezentującą się zatokę w Deia.