Giralda [Sewilla]
Dzisiaj sławę Wielkiego Meczetu Sevilli przypomina wciąż wszem i wobec wysoki na 318 stóp minaret Giralda, która stał się jednym ze znaków rozpoznawczych miasta Sewilla. Teraz pełni funkcję dzwonnicy przy katedrze. Kiedy meczet był burzony na początku XV wieku, oszczędzono jedynie minaret.
Budowa Giraldy rozpoczęła się w 1184 roku i trwała 12 lat. Na samym początku wieża pełniła funkcję minaretu meczetu Almohadów. W czasie budowy Giraldy wykorzystano elementy pochodzące z rozbiórki budowli w starożytnym rzymskim mieście Italica. We wnętrzu Giraldy nie ma schodów. Wejście na górę umożliwia pochylnia, która jest na tyle szeroka, by muezin mógł wjechać na minaret konno i z jego szczytu wygłosić adhan (wezwanie na modlitwę). Wieża, prócz funkcji sakralnych, pełniła także rolę obserwatorium.
Ferdynand II Święty przekształcił w połowie XIII wieku meczet w katolicką świątynię i dlatego też wieża musiała zmienić swoje pierwotne przeznaczenie. Podczas trzęsienia ziemi w XIV wieku runęła miedziana kula, która zdobiła szczyt Giraldy, a w jej miejscu chrześcijanie umieścili krzyż. Giraldę przebudowano pod nadzorem architekta Hernána Ruiza dodając czterokondygnacyjną dzwonnicę oraz balkony. Na szczycie ustawiono w 1568 roku brązowy posąg symbolizujący Wiarę. Figura ta ma 4 m wysokości. Początkowo nazywana była Giraldą („wiatrowskazem”), ponieważ jest ona ustawiona na wiatrowskazie i obraca się wraz ze zmianą kierunku wiatru. Z czasem jednak nazwę Giralda przejęła sama wieża, zaś figurę zaczęto nazywać Giraldillo.
Górująca nad miastem Giralda wyróżnia się misterną plecionką i pomimo przebudowy wciąż jest jednym z najważniejszych zabytków islamskiego świata.
Autor: Magda Jeziorska, postalesdeasturias.wordpress.com