Palma de Mallorca [Majorka]

Palma de Mallorca, zwana przez mieszkańców po prostu Palmą, to stolica wyspy Majorka. Uchodzi też za najważniejsze miasto całego archipelagu Balearów.

Z lotniska Airport de Palma de Mallorca do Placa de Espanya w centrum Palmy dojedziemy w 20 minut autobusem linii 1. Port lotniczy uchodzi za jeden z najbardziej zatłoczonych w Hiszpanii – ma trzecie miejsce pod względem liczby obsłużonych lotów w rankingu obejmującym cały kraj. Dolecimy tutaj tanimi i tradycyjnymi liniami lotniczymi, także z głównych miast Polski.

Główne miasto Majorki to Palma. Dwadzieścia minut autobusem od centrum znajduje się międzynarodowe lotnisko Airport de Palma de Mallorca – trzecie najbardziej ruchliwe w Hiszpanii i jedno z najbardziej obleganych w Europie. Przylatują tu samoloty tradycyjnych i tanich linii lotniczych (np. w sezonie letnim Ryanair z Krakowa do Palmy). Autobusem linii nr 1 docieramy na Placa de Espanya. Stąd już krok do starego miasta.

Jeśli na Majorkę przylatujecie tylko na weekend, warto od razu pierwszego dnia udać się na zwiedzanie Palmy. Bagaż możecie zostawić w jednej z przechowalni (po miejscowemu: consigna). Przed południem możemy przejść się wokół słynnej katedry La Seu (Catedral de Santa María de Palma de Mallorca), zamku królewskiego Palacio Real de la Almudaina (Palau de l’Almudaina) lub po prostu uliczkami, na których czasami można wpaść na członków rodziny królewskiej dokonujących zakupów w ekskluzywnych sklepach. W centrum zobaczymy też La Llotja, dawną giełdę towarów, a dziś galerię handlową. W Palmie znajduje się też Poble Espanyol, czyli Miasteczko Hiszpańskie gromadzące wierne kopie charakterystycznych dla tego państwa budynków.

Po południu udajemy się obowiązkowo na menu del dia (obiad). Lokalną potrawą jest pan amb oli (tost z oliwą i pastą pomidorową). Po obiedzie zabieramy swoje bagaże z przechowalni i udajemy się do hostelu lub hotelu oraz obowiązkowo ucinamy sobie drzemkę (siesta).

Wieczorem (przed imprezami przy marinie – w rozrywkowej części Palmy) wyskakujemy na lokalne piwo lub wino. To odpowiednia pora na tapas, czyli dość sycące przekąski. Warte spróbowania są między innymi tapasy z lokalnym serem queso de Mahon. Mogą być rozmaite – ja wybieram zwykle takie z lokalną szynką jamon lub serem.

O poranku dnia następnego zjedz słodki wypiek zwany ensaimada (w późniejszych godzinach może ich już nie być). Smacznie rozpoczęty dzień przeznaczamy na podróż z Palmy do Soller starą kolejką Ferrocarril de Soller. Wycieczka trwa około godziny. Warto zająć sobie dobre miejsce, na przykład pomost na końcu pociągu. W trakcie przejażdżki dwukrotnie znajdujemy się w długich tunelach – przeżycie tego „na świeżym powietrzu” pozostawia wrażenie na długo. Pociąg robi przystanek w połowie drogi, aby minąć się z drugim składem oraz pozwolić turystom na zrobienie fotek malowniczej doliny.

Atrakcje turystyczne Palma de Mallorca

Katedra La Seu
Dokładnie: Catedral de Santa María de Palma de Mallorca
La Seu

Zamek królewski Palacio Real de la Almudaina
Po katalońsku – Palau de l’Almudaina
Almudaina

Rambla
Tradycyjny długi i szeroki deptak w większości miast tej części Europy nazywa się ramblą. W sklepach położonych w uliczkach starego miasta zakupy robią nawet członkowie rodziny królewskiej.
Majorka La Rambla

La Llotja
Dawna giełda towarów (coś jak dawne Sukiennice w Krakowie), a dziś galerię handlową.
Llotja

Marina – imprezowa części Palmy
Tutaj ściągają wszyscy żądni zabawy do białego rana w wypasionych klubach dla turystów.
Kluby Majorka

Stara kolejka Ferrocarril de Soller
To idealny punkt, aby rozpocząć zwiedzanie pozostałych atrakcji turystycznych Majorki. Wśród rad, które mogę Ci dać, jest taka, że najlepiej zdjęcia robi się z pomostu w ostatnim wagonie pociągu. Musisz stanąć na tarasie na zewnątrz wagonika, a nikt nie będzie zasłaniał Ci panoram. W połowie drogi jest przystanek na minięcie innego pociągu oraz na robienie zdjęć wspaniałej dolinie.
Pociąg do Soller

Plaże Palma de Mallorca

Najbliżej centrum położone są Platja de Palma oraz plaża Cala Mayor.

  • Cala Mayor jest najstarszą plażą Palmy. Nie jest zbyt duża i urzekająca, ale z pewnością łatwo do niej dojechać autobusem komunikacji miejskiej (bilet 2,50 euro).
  • Dalej na południowy zachód znajduje się m.in. plaża El Mago dla naturystów.
  • Jadąc autobusem w drugą stronę, za katedrę La Seu, docieramy do plaży Platja de Palma. Blisko stąd do lotniska, dlatego większość zagranicznych turystów nastawionych na wchłanianie promieni słonecznych zatrzymuje się w tutejszych hotelach. Głównymi kurortami są S’Arenal, Can Pastilla oraz Magaluff.

Mapa Palma de Mallorca

Praktyczne informacje

  • Przechowalnia bagażu to consigna – zapytać o nią możesz na dworcu autobusowym po przyjeździe z lotniska
  • Używa się tutaj hiszpańskiego, ale podstawowym językiem balearów są lokalne odmiany katalońskiego. Mimo wszystko bez problemów w większych miastach dogadasz się po angielsku i hiszpańsku bez problemu. Popularny jest też niemiecki, bowiem sporo turystów z Niemiec przybywa właśnie do Palmy.
  • W Palmie warto też zobaczyć Poble Espanyol, czyli Miasteczko Hiszpańskie z kopiami budynków charakterystycznych dla Hiszpanii.
  • Pójdź na obiad dnia, czyli menu del dia, i spróbuj lokalnego wynalazku – pan amb oli (tost z oliwą i pastą pomidorową). Nie zapchasz się, że nie będziesz mógł się ruszyć, ale raczej dostaniesz energii do dalszego spacerowania. Tapas to sycące przekąski, wśród których warto spróbować tych z miejscowym serem queso de Mahon i z tutejszą szynką jamon. Rano dostępna jest też ensaimada, słodka bułka. Hiszpańska kuchnia jest genialna! ;)
  • Siesta obowiązuje także na Balearach, choć punkty usługowe nastawione na turystów zwykle pracują cały dzień.

Wybierasz się na Majorkę? Napisz do nas po powrocie jak było!
Znasz już Palmę? Prześlij swoje zdjęcia!