Palma de Mallorca [Majorka]

Palma de Mallorca, zwana przez mieszkańców po prostu Palmą, to stolica wyspy Majorka. Uchodzi też za najważniejsze miasto całego archipelagu Balearów.

Z lotniska Airport de Palma de Mallorca do Placa de Espanya w centrum Palmy dojedziemy w 20 minut autobusem linii 1. Port lotniczy uchodzi za jeden z najbardziej zatłoczonych w Hiszpanii – ma trzecie miejsce pod względem liczby obsłużonych lotów w rankingu obejmującym cały kraj. Dolecimy tutaj tanimi i tradycyjnymi liniami lotniczymi, także z głównych miast Polski.

Atrakcje turystyczne Palma de Mallorca

Katedra La Seu
Dokładnie: Catedral de Santa María de Palma de Mallorca
La Seu

Zamek królewski Palacio Real de la Almudaina
Po katalońsku – Palau de l’Almudaina
Almudaina

Rambla
Tradycyjny długi i szeroki deptak w większości miast tej części Europy nazywa się ramblą. W sklepach położonych w uliczkach starego miasta zakupy robią nawet członkowie rodziny królewskiej.
Majorka La Rambla

La Llotja
Dawna giełda towarów (coś jak dawne Sukiennice w Krakowie), a dziś galerię handlową.
Llotja

Marina – imprezowa części Palmy
Tutaj ściągają wszyscy żądni zabawy do białego rana w wypasionych klubach dla turystów.
Kluby Majorka

Stara kolejka Ferrocarril de Soller
To idealny punkt, aby rozpocząć zwiedzanie pozostałych atrakcji turystycznych Majorki. Wśród rad, które mogę Ci dać, jest taka, że najlepiej zdjęcia robi się z pomostu w ostatnim wagonie pociągu. Musisz stanąć na tarasie na zewnątrz wagonika, a nikt nie będzie zasłaniał Ci panoram. W połowie drogi jest przystanek na minięcie innego pociągu oraz na robienie zdjęć wspaniałej dolinie.
Pociąg do Soller

Mapa Palma de Mallorca

Praktyczne informacje

  • Przechowalnia bagażu to consigna – zapytać o nią możesz na dworcu autobusowym po przyjeździe z lotniska
  • Używa się tutaj hiszpańskiego, ale podstawowym językiem balearów są lokalne odmiany katalońskiego. Mimo wszystko bez problemów w większych miastach dogadasz się po angielsku i hiszpańsku bez problemu. Popularny jest też niemiecki, bowiem sporo turystów z Niemiec przybywa właśnie do Palmy.
  • W Palmie warto też zobaczyć Poble Espanyol, czyli Miasteczko Hiszpańskie z kopiami budynków charakterystycznych dla Hiszpanii.
  • Pójdź na obiad dnia, czyli menu del dia, i spróbuj lokalnego wynalazku – pan amb oli (tost z oliwą i pastą pomidorową). Nie zapchasz się, że nie będziesz mógł się ruszyć, ale raczej dostaniesz energii do dalszego spacerowania. Tapas to sycące przekąski, wśród których warto spróbować tych z miejscowym serem queso de Mahon i z tutejszą szynką jamon. Rano dostępna jest też ensaimada, słodka bułka. Hiszpańska kuchnia jest genialna! ;)
  • Siesta obowiązuje także na Balearach, choć punkty usługowe nastawione na turystów zwykle pracują cały dzień.

Wybierasz się na Majorkę? Napisz do nas po powrocie jak było!
Znasz już Palmę? Prześlij swoje zdjęcia!