Valldemossa
Valldemossa to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Majorce. Znajduje się 17 kilometrów od stolicy wyspy – Palma de Mallorca. Położona jest 435 metrów nad poziomem morza w rejonie pasma górskiego Sierra de Tramuntana, które rozciąga się na przestrzeni 80 kilometrów północnego wybrzeża wyspy.
Oryginalna nazwa miejscowości pochodzi z czasów panowania muzułmanów na wyspie, około 300 lat po inwazji na Półwysep Iberyjski. Valldemossa posiada bogate surowce naturalne, w tym roślinność taką jak drzewka oliwne, drzewa migdałowca oraz dęby. Okolica jest raczej spokojna i przyjemna do relaksu. Miasteczko ma wąskie uliczki i piękne zaułki. Urodziła się tutaj w 1531 roku jedna z najbardziej słynnych świętych hiszpańskich Catalina Thomàs. Największą atrakcją turystyczną Valldemossy jest klasztor kartuzów. Znajdziemy w nim pokoje, w których w połowie XIX wieku przebywał Fryderyk Szopen wraz z pisarką Aurore Dupin, lepiej znaną jako George Sand. Do Valldemossy ściągali też inni artyści i naukowcy, o których z pewnością przeczytacie i usłyszycie na wakacjach na Majorce.
Aby zobaczyć ładne panoramy wybrzeża, warto udać się do kapliczki położonej między morzem i górami, u stóp Sierra de Tramuntana, około 2 kilometry w kierunku Deia. W czasie pobytu na pewno będziemy otoczeni ciszą, bowiem tego wymaga to miejsce religijne. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej kontemplować naturę i harmonię przyrody.
Jeżeli potrzebujecie porady lub przewodnika, pytajcie miejscowych, którzy zwykle chętnie pomagają turystom. Dla podróżnych działa też tzw. Infovall, czyli punkt informacji turystycznej w Valldemossie. Pracownicy służą informacjami o hotelach i noclegach, restauracjach, barach, wycieczkach, kulturze, historii, słynnych mieszkańcach, atrakcjach turystycznych, muzeach i zabytkach, a także wydarzeniach i tradycjach.
Infovall czynna jest przez cały rok przy Avenida Palma 7, telefon 971612019, email: oficinaturisme@ajvalldemossa.net
poniedziałek-piątek: 09:00-13:30 i 15:00-17:00
sobota: 10:00-13:00
niedziela: nieczynne
Wydarzenia w Valldemossa
Uroczystości ku czci kanonizowanej Catalinie Thomàs
28 lipca
Valldemossina (mieszkanka Valldemossy) Catalina Thomàs była pierwszą świętą z Majorki. Dlatego jej święto jest tak hucznie obchodzone. Co roku wybrana sześciolatka symbolizująca świętą bierze udział w procesji, która przechodzi ulicami miasteczka.
Uroczystość Świętego Barłomieja
24 sierpnia
Upamiętnienie patrona miasta Valldemossa. Organizowanych jest wiele wydarzeń obejmujących kulturę i sport. Uczestniczą w nich mieszkańcy, oficjele i turyści.
Festiwal Chopina
Wielu znanych i cenionych artystów przybywa, aby zaprezentować swój kunszt grania na fortepianie. Informacje o najnowszych edycjach festiwalu są na www.festivalchopin.com
Atrakcje turystyczne Valldemossy
Miejsce narodzin świętej Cataliny Thomas
Odwiedzany przez pielgrzymów zakątek Valldemossy. Od najmłodszych lat Catalina odczuwała powołanie, chciała wstąpić do zakonu augustianów Santa Maria Magdalena de Palma. Tam obecnie znajduje się jej ciało.
Real Cartuja
Dawny zakon, gdzie w zimie 1838-1839 przebywali Fryderyk Chopin i George Sand. W muzeum znajdziemy wspomnienia o parze i przykłady sztuki z wieków od XV do XX.
Palau del Rey Sancho
Pałac zbudowany przez króla Jakuba II dla jego syna Sancho, który panował na Majorce od 1311 do 1324 roku. W latach 1801-1802 wieża pałacu była więzieniem dla Gaspara Melchora de Jovellanos, ministra na dworze Karola IV, nim został przeniesiony do Zamku Bellver. W latach 1906-1913 w murach tych żył poeta z Nikaragui Rubén Darío, który przybierał szaty mnicha, aby inspirować się podczas pisania swych dzieł. Warto zwrócić uwagę na stopnie Ave Maria z mostem zwodzonym, a także na medalion St. Bru (Jaume Blanquer, 1623), wieżę oraz krużganek Santa Maria.
Fundacja Coll Bardolet
Malowidła Josep Coll Bardolet oraz jego zbiory sztuki www.fccollbardolet.org
Costa Nord
Siedziba fundacji Sustainable Baleares powołanej z inicjatywy Michaela Douglasa przy wsparciu arcyksięcia Louisa Salvatora. Odbywają się tu koncerty, festiwale kulinarne, wystawy, spektakle teatralne, a także rozpoczynają się stąd wycieczki po Sierra de Tramuntana. Szczegóły na www.costanord.es
Ermita de Valldemossa
Miejsce do gromadzenia sił podczas zwiedzania Majorki. Wspaniała okazja do wyciszania i podziwiania widoków na Morze Śródziemne. Należy bezwzględnie zachowywać ciszę, aby nie zakłócać spokoju społeczności religijnej (Ctra Valldemossa-Deia, 4 kilometr).
Miramar
Starodawny klasztor założony przez filozofa Ramona Llulla w 1276 roku. Na przestrzeni dziejów budowla gościła kilka zakonów – Cystersów, Dominikanów i innych. W 1485 roku powstała tu pierwsza drukarnia Majorki. Po kilku wiekach, w 1872 roku, obiekt zakupił arcyksiążę Louis Salvator z Austrii.
Port de Valldemossa (sa Marina)
6 kilometrów od centrum miejscowości znajduje się uroczy port rybacki z krystalicznie czystymi wodami. Warto zobaczyć i nacieszyć się naturą.
Mirador del Puig de sa Moneda
Punkt widokowy stworzony przez arcyksięcia Louisa Salvatora, z którego widać oszałamiające widoki na wybrzeże i miasto Valldemossa. Dotrzemy tutaj kierując się na ośrodek urbanizacyjny George Sand, 3.5 km od Valldemossy w kierunku Banyalbufar.
Mirador de la Miranda des Lledoners
Dobry punkt widokowy przy Zakonie Królewskim i Pałacu Króla Sancho. Widać stąd miasto Valldemossa, dolinę okalającą ten obszar, a także w oddali – miasto Palma de Mallorca.
Znani mieszkańcy Valldemossa
Warto wymienić takie osoby jak:
Santa Catalina Thomàs – święta znana też jako Beateta
Arcyksiążę Luis Salvador
Frédéric Chopin i George Sand (Aurore Dupin) – Szopen skomponował tu jedne ze swoich najlepszych preludiów i inne dzieła, a George Sand napisała „Zima na Majorce”
Jorge L. Borges
Rubén Darío
M. Gaspar de Jovellanos
a także: José María Alcover, Monica Areilza, Nils Burwitz, Paco Carvajal, Bardolet Josep Coll, Jaime Colorao, Bartomeu Ferrà, Rafa Forteza, Josep Guinovart, Hubert Erwin, James Lambourne, JB Laurens, Masaya, Eliseu Meifren, Pilar Montaner, Carlos Nogueira, Russiñol Santiago, Lourdes Sampol, John Sargent, Peter i Jacob Sureda, Margaret Sweeney, Claudio Torcigliani, Xim Torrens i Bruno Zupan, Jose Carlos Lobo, Bartomeu Calatayud, Bartomeu Estaràs – El Parado de Valldemossa, Genia Tobin, Los Valldemossa, Miquel Lladó, Ivan Martin, Ivan Nagy i Marilyn Burn, Peter Coll, Xisco Bonnin.
Mapa Valldemossa
Kliknij na tym obrazku prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Otwórz obrazek w nowej karcie”, aby zobaczyć pełną mapę Valldemossy: