Bilbao
Bilbao leży na północy Hiszpanii w baskijskiej prowincji Bizkaia (Vizcaya). To największe miasto Kraju Basków, ale nie jego stolica. Miasto po baskijsku zwane Bilbo położone jest nad Zatoką Biskajską, nad rzeką Nervión (lub Ibaizabal, jeśli patrzeć z innej perspektywy, bo obie zlewają się w jeden właśnie w Bilbao). Żyje tu ponad trzysta pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Gran Bilbao, czyli miasto wraz z okolicą, liczą prawie milion mieszkańców – połowę populacji Kraju Basków.
Bilbao od 15 czerwca 1300 roku ma prawa miejskie. Działa tu przemysł, w tym stocznia. Jest też centrum kulturalno-naukowym wspólnoty autonomicznej Kraju Basków. Turystów wabi się tu budując atrakcje turystyczne, takie jak Muzeum Guggenheima, Palacio Euskalduna. Sportowo reprezentuje miejscowość klub piłkarski Athletic Bilbao.
Patronem miasta jest Santiago el Mayor, a patronką – Nuestra Señora de Begoña.
Każda dzielnica ma swój bezpłatny punkt dostępowy do wifi
Zabytki Bilbao
– średniowieczne stare miasto (z XIV wieku)
– kościoły gotycki i renesansowy
– gondolowy Most Biskajski z XIX wieku (i inne mosty)
– Palacio Chávarri, siedziba delegacji rządowej
– Palacio de la Diputación Foral
– Teatro Arriaga
– Teatro Campos Elíseos
– La Alhóndiga
– Museo Guggenheim
– Universidad de Deusto
– Edificio Coliseo Albia
– Basílica de Nuestra Señora de Begoña
– katedra
– Iglesia de San Antón
Kuchnia Bilbao
Tutejsza gastronomia opiera się głównie na produktach natury – z morza i rzeki. Na stołach królują więc owoce morza. Znane potrawy to bacalao al pil pil, el bacalao a la vizcaína, la merluza en salsa verde, los chipirones — kalmary we własnym atramencie i wiele innych przysmaków z wody. Wśród deserów popularny jest „canutillos de Bilbao”. Z napojów wymienić można chacolí, białe wino z oznaczeniem Denominación de Origen Bizkaiako Txakolina. Istnieje wiele grup zainteresowań, tzw. Txokos (Sociedades gastronómicas), w których celebruje się lokalną gastronomię.
Nie można oczywiście nie wspomnieć o tutejszych tapas, które nazywa się tutaj pincho lub pintxo.
Imprezy w Bilabo
Wielki Tydzień – Semana Grande
5 lutego – Santa Águeda
11 października – festividad de Nuestra Señora de Begoña (święto patronki miasta)
21 grudnia – Día de Santo Tomás
23 grudnia – Olentzero
lipiec – Santuchu e Indauchu (Fiestas del Carmen), Bilbao La Vieja (Fiestas Santiago), San Ignacio (Fiestas de San Ignacio)
sierpień – Archanda y Larrasquitu (Fiestas de San Roque)
Mapa Bilbao
Jak dojechać?
Działa międzynarodowy port lotniczy Bilbao i międzynarodowy port morski. Trudno jednak szukać połączeń tanich linii lotniczych, a już na pewno nie z Polski. Najlepiej zatem dotrzeć na tanim bilecie do Madrytu i dalej poruszać się komunikacją krajową. Z nieco droższych niż Ryanair i Wizzair przewoźników obecni tu są EasyJet, Germanwings i Vueling. Główną stacją kolejową jest Bilbao Abando, a funkcjonuje jeszcze Bilbao-Atxuri.
Po Bilbao poruszamy się szybkim tramwajem EuskoTran i metrem, a także autobusami Bilobus i Bizkaibus.
Odległości od innych miast:
66 km – Vitoria
103 km – Santander
112 km – San Sebastián (Donostia)
306 km – Saragossa
335 km – Burdeos