Las Fallas w Walencji
Las Fallas w Walencji to festiwal pożegnania zimy i powitania wiosny, którego najbardziej znaną atrakcją jest spalenie wielkich rzeźb z kartonu. Warto zobaczyć pokazy fajerwerków, wybuchy petard i procesje. To również doskonała okazja na zwiedzanie Walencji.
Imprezy w Las Fallas:
- La Mascleta (petardy): codziennie od 1 marca o 14:00 na Plaza del Ayuntamiento
- rozstawienie rzeźb fallas: 15 marca – dziecięce, 16 marca – dorosłe
- ulica świateł na Calle de Sueca: od pierwszych dni marca do nocy 19/20 marca
- ofrenda (ofiarowanie kwiatów Matce Boskiej): 17 i 18 marca, 19 marca ofrenda do św. Józefa
- castillo i Nit del Foc (pokazy sztucznych ogni): co noc od tej z 14 na 15 marca
- wybory najpiękniejszych faller
- desperta (pobudka)
- cabalgata del fuego (przemarsz): 19 marca
- La noche de la crema (Noc Płomieni): z 19 na 20 marca
Nit de la Crema / La Noche de la Crema / Noc Płomieni
Po hiszpańsku Noche de la Crema, po walencyjsku (dialekt katalońskiego) Nit de la Crema, a po polsku Noc Płomieni przyciąga tutaj niewyobrażalną liczbę turystów. Średnio do Walencji przybywają dwa miliony osób.
Fallas to wielkie rzeźby z papier-mache, które przyjmują ludzkie postacie. Przez kilka dni można je podziwiać w wielu dzielnicach miasta, a w nocy z 19 na 20 marca w kilka minut płoną i zamieniają się w popiół. Falle spalane są jedna po drugiej, a nie wszystkie naraz, bowiem do każdej akcji przyjechać musi straż pożarna zabezpieczająca teren przed rozniesieniem się ognia. Sygnał do spalenia rzeźby daje wybrana fallera (tradycyjnie ubrana mieszkanka Walencji). Odpala pedardy, a od nich ogniem zajmuje się konstrukcja (zwykle polana jeszcze benzyną). Po godzinie 22.00 z dymem puszczane są małe falle infantiles (dziecięce, zwane też ninots). Po północy rozpoczyna się „kremacja” postaci dorosłych.
Mascletas
Choć finał Las Fallas jest 19 marca, to już od 1 marca mieszkańcy mają możliwość obejrzeć pokazy wybuchów petard. Mascleta ma miejsce na Plaza del Ayuntamiento o godzinie 14:00 każdego dnia. Petardy nie są szczególnie widowiskowe, ale jest sporo dymu i huku. W ostatnich dniach Las Fallas na plac przed ratuszem w Walencji przychodzi mnóstwo osób, dlatego warto przyjść wcześniej.
19 marca masclety odpalane są też w każdej dzielnicy. Wtedy to dopiero jest huk!
Castillo de fuegos artificiales / La Nit del Foc
Castillo de fuegos artificiales to pokazy sztucznych ogni, które mają miejsce nocami podczas trwania festiwalu Las Fallas w Walencji. Byliśmy na miejscu i zrobiliśmy wiele zdjęć oraz filmów. Na castillo przychodzą tłumy mieszkańców oraz turystów. Ci ostatni najeżdżają miasto w niewyobrażalnej liczbie – przed pandemią koronawirusa na Las Fallas przybyło około dwóch milionów osób.
Najlepiej stanąć na moście w pobliżu Paseo de la Alameda, skąd puszczane są fajerwerki. Dobre widoki są też z nieco dalszej odległości, ale warto podejść bliżej, bowiem nie ma strasznego tłoku. Jest „po prostu” tłok. Rozbłyski przybierały najrozmaitsze kształty i kolory. Hiszpanie lubią również głośne wybuchy, więc i ich nie zabrakło. Pokazy sztucznych ogni zaczynały się przez trzy pierwsze dni o pierwszej w nocy, a w ostatnią noc z 18 na 19 marca o pierwszej trzydzieści. Finałowy pokaz fajerwerków nazywany jest też La Nit del Foc (Noche del Fuego), czyli noc ognia, i przyjmuje monstrualną formę – trwa ponad dwadzieścia minut.
Z polskim Sylwestrem czy Światełkiem do Nieba porównywać tego nawet nie warto. Jeśli masz okazję jechać na Las Fallas – zrób to. Zapamiętasz to do końca życia. Pamiętaj, aby sprawdzić rozkład Castillo co roku, bowiem godziny mogą się zmieniać. A nie warto spóźnić się na taki pokaz.
Ofrenda
Procesja ku czci Matki Boskiej, która dociera na Plaza de la Virgen pod Bazylikę Maryi Dziewicy w Walencji. 17 marca każda dzielnica wysyła delegację pod drewnianą statuę, u stóp której składa białe i czerwone kwiaty. Z nich powstaje płaszcz z kwiatów, który pokrywa konstrukcję. Okrycie budowane jest przez kilka dni i pozostaje na placu jeszcze przez tydzień po zakończeniu Las Fallas.
Warto zwiedzić Bazylikę oraz katedrę – można też z jej środka wejść na wieżę widokową.
Wybory najpiękniejszej fallery
Tradycją Las Fallas jest wybór najładniejszych faller – dorosłej i dziecięcej. Zwycięskie fallery pełnią zaszczyty i zyskują sławę. Wszystkie fallery mają specyficznie zakręcone włosy i tradycyjne stroje.
Ulica światła – Calle de Sueca
Jednym z obowiązkowych punktów do zobaczenia w Walencji podczas festiwalu Las Fallas jest ulica świateł rozlokowana na Calle de Sueca (ulica Szwedzka). Po bokach drogi rozmieszczone są wysokie dekoracje z kolorowych świateł. Wejścia do uliczki strzegą dwie wieże również ubarwione światełkami. Przykładowo w roku 2012 pośrodku stanęła wielka kopia Wieży Eiffle’a (oczywiście, nie naturalnych rozmiarów). Na końcu Calle de Sueca stanęła falla, która spłonęła podczas ostatniego dnia festiwalu Las Fallas – w nocy z 19 na 20 marca.
Uroczyste zapalenie świateł ma miejsce zwykle w pierwszej dekadzie marca, ale oglądać je można do ostatniego dnia. Na Calle de Sueca można przejść przed pokazem sztucznych ogni Castillo de fuegos artificiales na pobliskim moście Aragon. Bezpośrednio po pokazie również może nas czekać uroczy spacer, ale trzeba się liczyć z zatorami na chodniku i zmęczeniem.
Desperta
Dość bolesna pobudka dla tych, którzy przez całą noc poznają uroki miasta oraz jego bazy gastronomicznej. Od rana po ulicach każdej dzielnicy maszerują fallery i orkiestry. Tańczą, śpiewają, walą w bębny.
Zwiedzanie Walencji
W tym hiszpańskim mieście warto zwiedzić kilka atrakcji turystycznych. Walencja ma monumentalne Miasteczko Sztuki i Nauki, w którym są muzeum nauki, opera, teatr, kino, a na turniej tenisowy pojawia się nawet kort.
Torres de Serranos – pozostałości średniowiecznych zabudowań wraz z obronnymi wieżami, są w dzielnicy Carmen. Warto tu przyjść i zwiedzić też pobliski kompleks zabudowań starego miasta, na terenie którego jest Plaza del Ayuntamiento (i ratusz), Plaza de Toros (arena walk byków – corridy) oraz katedrą.
Wspaniały spacer czeka nas doliną rzeki Turia. Niegdyś płynęła tu rzeka, ale po powodzi spowodowanej wylaniem rzeki przekierowano jej bieg i dziś mamy tu teren zielony idealny do uprawiania sportów.
Dla pragnących opalania i dla osób o skołatanych nerwach jest plaża. Brzegiem morza warto dotrzeć do portu i do dawnego toru Formuły 1.
Miłośnicy zwiedzania muzeów mają tu m.in. muzeum ceramiki.
Mapa Walencji
Wskazówki praktyczne
- Podczas Las Fallas przybywa turystów, ale toalet nie bardzo. Nocą można łatwo za nosem trafić do miejsc, gdzie mieszkańcy spontanicznie urządzają sobie toaletę.
- Może brakować miejsc w hotelach, jeśli nie zarezerwujesz noclegu wcześniej. Możesz też zapłacić dużo wyższą cenę za pokój.
- W trakcie kulminacyjnych wydarzeń panuje tłok a więc i wzrasta możliwość, że Cię okradną. Trzymaj rzeczy przy sobie, a co cenniejsze po prostu zostaw w hotelu.
- W Las Fallas całą dobę jest głośno, grają orkiestry, strzelają petardy, a więc raczej nie odpoczniesz…