Przewodniki

Costa Verde (Zielone Wybrzeże Hiszpanii)

Po polsku Zielone Wybrzeże, a po hiszpańsku Costa Verde, to nazwa północnego wybrzeża Hiszpanii. Obejmuje brzegi Galicji, Kantabrii, Asturii i Kraju Basków.

Klimat jest tu umiarkowany morski, co oznacza duże opady i temperatury zbliżone bardziej do naszych. Są tu łagodne zimy (od 6 °C do 10 °C), ale również chłodne lata (średnio poniżej 22 °C). Costa Verde jest jednym z najbardziej malowniczych regionów Hiszpanii.

Znajdują się tutaj doliny pełne zieleni oraz wysokie góry. Z wakacji na Costa Verde zadowoleni będą miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Potes

Warto zobaczyć pochodzący z X wieku kościół romański na w pół połączony z meczetem – Iglesia de Santa María de Lebena. W pobliskim klasztorze przechowywane ma być prawe ramię krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. Brzeg pełen jest piaszczystych plaż i cypli.

Ribadesella

Raj dla miłośników chodzenia po jaskiniach. Na ścianach jaskiń znajdziemy ciekawe malowidła. W jaskinii franko-kantabryjskiej Tito Bustillo jest 20 rysunków zwierząt z paleolitu, które wyryto w krzemieniach mierzących po 2 metry.

Oviedo

Miasto znane z filmu „Vicky, Cristina, Barcelona” Woody’ego Allena. Założono je w VIII wieku wokół uniwersytetu i klasztoru. Warto zobaczyć kilka budowli predromańskich, takich jak kościół Iglesia de San Tirso czy bazylika San Julian de los Prados. W centrum Oviedo odpoczniemy w Parque de San Francisco, uroczym parku nazwanym po Świętym Franciszku. Dobrym pomysłem jest także podróż na południowy zachód od miasta, gdzie zobaczymy polodowcowe jeziora w Parque Natural de Somiedo.

Najciekawsze plaże Costa Verde

Wokół Asturii znajdziesz:

  • Playa Xago 
  • Playa de Barayo o de la Vega 
  • Cobijeru