Porady dla turystów

Praktyczne porady dla turystów wyjeżdżających do Hiszpanii.

Dane o państwie: HISZPANIA (Królestwo Hiszpanii)
Stolica: Madryt
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: hiszpański (w niektórych regionach także: baskijski, galicyjski, kataloński)

Czy potrzebuję paszportu?
Polacy mają prawo do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to, że do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terenie Hiszpanii wystarczy dowód osobisty lub paszport.
W hotelach jednak preferowany jest paszport – czasem dowody osobiste nie będą akceptowane. Kradzież dokumentów zgłoś na policji i zachowaj zaświadczenie o dokonaniu zgłoszenia.

Przepisy celne i podatek VAT
Zgodne z zasadami Unii Europejskiej, za wyjątkiem:
terytoria w Afryce (wybrzeże Maroko na Morzu Śródziemnym): Ceuta, Melilla – miasta stowarzyszone z Hiszpanią i mające status wspólnot autonomicznych, są wyłączone ze strefy Schengen – powrót na Półwysep Iberyjski zawsze jest związany ze szczegółową kontrolą dokumentów i bagaży. Ceuta i Melilla nie należą do Unii Celnej i przy zakupie towarów nie płaci się tu podatku VAT.
Wyspy Kanaryjskie – należą do Unii Celnej, ale nie podlegają unijnemu ustawodawstwu o ujednoliceniu podatków, więc tu rówież nie ma podatku VAT. Inne przepisy są takie same jak na obszarze Hiszpanii kontynentalnej.

Obowiązek meldunkowy
Istnieje, ale nie jest restrykcyjnie przestrzegany. Służby hotelowe zgłaszają pobyt turystów. Jeśli samodzielnie organizujemy pobyt i zostajemy dłużej, należy zarejestrować miejsce zamieszkania w urzędzie miasta.

Bezpieczeństwo i prawo
Surowo karane są przestępstwa związane z narkotykami, w tym posiadanie ich, gdy zachodzi podejrzenie ich rozpowszechniania. Nie ma też tolerancji dla przemocy domowej.
Nie ma ograniczeń co do podróżowania po kraju.
Ze względu na możliwe zagrożenia terrorystyczne kontrole na lotniskach i dworcach są rygorystyczne.
Należy jednak przede wszystkim uważać na kieszonkowców i kradzieże. Rabusie na motocyklach wyrywają torebki przechodniom. Uważajmy też, gdy zobaczymy, że przebito nam opony samochodowe – pod pretekstem pomocy możemy doczekać się kradzieży.
W przypadku kradzieży pieniędzy i ich braku na pobyt lub powrót do kraju można zadzwonić na telefon stacjonarny przez Poland Direct (rozmowa na koszt abonenta) – nr 900990481. Pieniądze można natychmiast przelać np. w placówkach Western Union, biurach podróży, na poczcie i w bankach na podstawie dokumentu tożsamości i hasła ustalonego z nadawcą.

Zdrowie
Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna w podstawowym zakresie dla osób ubezpieczonych zdrowotnie i turystów z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Koszt zwykłej wizyty lekarskiej – od 40 do 100 EUR, doba pobytu w szpitalu (bez badań) to ok. 180 EUR.

Porady dla kierowców
Wystarczy polskie prawo jazdy.
Jeśli wywozisz pojazd kupiony w Hiszpanii, musisz go tymczasowo zarejestrować.
Mandaty są wysokie i nie są wystawiane mandaty kredytowe dla pojazdów z rejestracją zagraniczną. Kierowca, który nie zapłacił mandatu (zwykle w gotówce), nie wyjedzie swoim samochodem z Hiszpanii.

Wiesz więcej? Chcesz dodać poradę? Napisz!