Torre del Oro w Sewilli

Jednym ze znaków rozpoznawczych Sewilli jest Torre del Oro – Złota wieża. Jest to wieża pochodząca z XIII wieku, wzniesiona nad brzegiem rzeki Guadalquivir, zaraz obok areny do walk byków.

Sewilla Torre del Oro

Jest przedstawicielką 166 wież obronnych, które w czasach Almohadów tworzyły system fortyfikacji. Pośród nich wszystkich właśnie ta jedna miała szczególne znaczenie. Stąd można było przerzucić łańcuch do drugiej wieży – obecnie już zniszczonej – znajdującej się po drugiej stronie rzeki, żeby uniemożliwić wpłynięcie wrogich statków do portu Sewilla.

Dawniej wieża pokryta była pokrytymi złotem azulejos – ale aktualnie przypomina o tym jedynie nazwa (w języku arabskim to prawdopodobnie Bury al-dahab, Borg al Azahar lub Borg-al-Azajal). Jedna z wersji historii obiektu mówi, że przymiotnik „złota” uzyskała dzięki złotemu odbiciu w rzece. Inna – że gromadzone było tutaj złoto.

Dolna część tej dwunastościennej budowli, posiadającej sześciokątną klatkę schodową, ma cechy minimalistyczne – kilka małych okien i bardzo wąskich otworów, przypominających podłużne szpary, fryzy i delikatne łuki. Ponad platformą wznosi się smukła wieżyczka – także o dwunastu bokach – z latarnią pochodzącą z XVIII wieku. Współcześnie, wewnątrz Złotej wieży mieści się maleńkie muzeum morskie.
 
Tekst i fotografia: Magda Jeziorska, postalesdeasturias.wordpress.com

Mapa Złota Wieża

Hotele w Sewilli i Andaluzji

Andaluzja Hotele