Reales Alcázares w Sewilli

Na Placu Triumfalnym, zaraz obok katedry możemy znaleźć Reales Alcázares, czyli kompleks pałacowych budynków królewskich, który jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych Sevilli. Kilka epok zostawiło tutaj po sobie ślad, ale pomimo tej architektonicznej złożoności, zachowana została spójność i harmonia poszczególnych części, które przyozdobione w bardzo bogaty sposób, posiadają niezwykły urok.

Sewilla Reales Alcazares

Liczne patio, komnaty sypialne, pomieszczenia i ogrody pałacowego kompleksu były świadkami ważnych historycznych wydarzeń, tak samo jak miejscem spotkań ważnych osobistości. Nawet dzisiaj niektóre pomieszczenia są udostępniane rodzinie królewskiej podczas ich wizyt w mieście.

Początki Reales Alcázares sięgają wczesnego okresu panowania arabskiego w Sewilli, kiedy to rezydowali tu przedstawiciele kalifatu kordobańskiego i Abbadyci. Jedynymi śladami tego okresu są pozostałości w części zwanej Jardín de Crucero z XI wieku. Pałac nie był rozbudowywany na większą skalę aż do XII wieku, kiedy to Almohadzi uczynili z Sevilli stolicę swojego imperium. O świetności, jaką charakteryzował się wówczas kompleks daje nam świadomość jedynie Patio de Yeso. Po Rekonkwiście w 1248 roku Alcázar przeistoczył się w rezydencję chrześcijan i przeszedł poważne zmiany za panowania Ferdynanda III. Centrum współczesnego kompleksu stanowi zbudowany przez Piotra I Okrutnego pałac.

Pośród budynków świeckich pałac stanowi jeden z najwspanialszych przykładów stylu mudejar. Piotr I przetransportował fragmenty islamskich budynków do Sevilli i nakazał artystom z Toledo oraz Granady wznieść pałac według jego własnego pomysłu. Rezultatem prac jest wspaniały budynek, w którym aspekty islamskiej tradycji łączą się z elementami hiszpańskiego chrześcijaństwa. Kolejni chrześcijańscy królowie kontynuowali renowację i rozbudowę pałacu, dostosowując go do swoich potrzeb. To, co zobaczymy w Reales Alcázares dzisiaj, to stan niezmienny od XIX wieku.

Autor: Magda Jeziorska, postalesdeasturias.wordpress.com

Zdjęcia Real Alcázar w Sewilli

Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Sewilla Reales Alcazares

Mapa Reales Alcázares

Hotele w Sewilli

Andaluzja Hotele