Malaga

Malaga, jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Hiszpanii, to miasto bogate w historię, kulturę i niezliczone atrakcje.

Leżące na brzegu Morza Śródziemnego, to miejsce, gdzie piękno architektury, tradycji i nowoczesności łączą się w harmonii. Odkrywanie Malagi to jak podróż przez czas, gdzie starożytne zabytki, malownicze uliczki, plaże i smakowite jedzenie tworzą niezapomniane wrażenia. Przygotowaliśmy listę najbardziej fascynujących miejsc, które niezwykle warto odwiedzić podczas pobytu w tym hiszpańskim klejnocie.

Kiedy lecieć do Malagi?

Na wybrzeżu Costa del Sol najlepiej opalać się w lecie. Zwiedzanie miasta jest przyjemniejsze wiosną i jesienią, bo upały są bardziej znośne. Tanie loty do Malagi zaczynają się zwykle w kwietniu i są dostępne do końca października, czyli przez majówkę i wakacje.

Gdzie leży Malaga [mapa]

Malaga leży na samym południu Półwyspu Iberyjskiego, pomiędzy Gibraltarem a Almerią. Stosunkowo niedaleko stąd do Sewilli, Granady i Kordowy. Na południe od Malagi zaczyna się długi ciąg kurortów wakacyjnych, takich jak słynna Marbella, Torremolinos czy Fuengirola.

Atrakcje turystyczne Malagi

Malaga to miasto rodzinne Pablo Picasso i Antonio Banderasa. Obecność Picassa w mieście można odczuć na każdym kroku, ale najlepiej pójść do muzeum artysty. Jak zapewniał mnie Juan Antonio, mój przewodnik, najlepiej wynająć jakiegoś przewodnika, który opowie o mieście i wprowadzi w klimat malarstwa Picassa. Co do Banderasa – trafiłem na mały pomniczek, dość symboliczny, przy jednej z plaż. Specjalnie jednak obecności sław w Maladze nie szukałem. Pragnąłem zaznać świętego spokoju – i go znalazłem.

Zwiedzanie Malagi najlepiej uczynić niespiesznie. Jestem  zwolennikiem długich spacerów (z przystankami w lokalnych barach) i zwiedzania niespiesznego. Taką formę poruszania się po mieście polecam. Nawet do Muzeum Automobilizmu, które znajduje się dalej od centrum, da się dojść w pół godziny. Dla tych, którzy mają mniej czasu, polecam skorzystanie z autobusu turystycznego. Jeżdżą dwie linie – jedna po centrum Malagi, a druga do wspomnianego Museo Automobilistico. Gorąco zachęcam również do wjazdu na szczyt Gibralfaro ostatnim kursem tego autokaru. Zobaczymy Malagę w nocnej scenerii, a potem będziemy mogli zejść ścieżką widokową. Przystanek na tarasie widokowym z widokiem na arenę walk byków pozostawia niezapomniane wrażenia. Przychodzą tu mieszkańcy – da się słyszeć tylko ciche szepty po hiszpańsku, które czasem mówią o mieście, a czasem opowiadają o trudach dnia codziennego. Wbrew moim obawom, Malaga jest dość bezpiecznym miastem, dlatego nie bałem się spacerować nocą nawet po takim odludziu.

Alcazaba i Castillo de Gibralfaro

Malaga jest znana z swej historii, a Alcazaba oraz Castillo de Gibralfaro to doskonałe przykłady tego bogactwa. Alcazaba to arabska twierdza, której korzenie sięgają XI wieku. Otoczona pięknymi ogrodami i fontannami, oferuje niezapomniane widoki na miasto i morze. Na szczycie wzgórza, które dominuje nad Alcazabą, znajduje się Castillo de Gibralfaro. Ten XII-wieczny zamek był kiedyś miejscem obronnym, a dzisiaj jest doskonałym punktem widokowym, skąd można podziwiać panoramiczne krajobrazy Malagi.

Pałac arabski w Maladze

Do pałacu Alcazaba, z którego rozpościerają się wspaniałe panoramy Malagi, wchodzimy z placu przy Teatro Romano. Alcazaba została wzniesiona między wiekami 11 a 14. Była siedzibą muzułmańskich władców. Wzniesiono ją na pozostałościach fortyfikacji Fenicjan na zboczu wzgórza Gibralfaro. Alcazaba góruje nad miastem i jest obowiązkowym punktem zwiedzania Malagi (wyżej jest umiejscowiony tylko zamek Castillo de Gibralfaro, na który również warto się wspiąć).
Na terenie pałacu podziwiać możemy wspaniałą architekturę oraz wystawy ceramiki z czasów rządów islamskich.
Zwiedzanie możliwe codziennie oprócz poniedziałków:
– lato: od 9:30 do 20:00
– zima: od 8:30 do 19:00

Zamek w Maladze

Castillo de Gibralfaro to najwyżej położony punkt Malagi. Wspięcie się na szczyt wzgórza gwarantuje nam wspaniałe panoramy – zobaczymy centrum miasta, atrakcje turystyczne na wyciągnięcie ręki (warto wziąć lornetkę), okoliczne wzgórza, a także port i morze. W niedziele po południu wstęp jest bezpłatny.
Wjedziemy tutaj autobusem turystycznym Malagi lub komunikacją miejską – autobus linii nr 35.
Za zabudowę tego terenu odpowiada Abderraman III, który postawił fortecę na ruinach fenickiej latarni morskiej. Arabowie mówili na to miejsce „Yabal Faruh” – Wzgórze Latarni. W 1340 roku budowla została rozszerzona o zamek przez Nazari King Yusuf I. Dzisiaj obiekt dostępny jest dla zwiedzających – najciekawszy jest spacer wzdłuż murów. Poza tym w budynku dawnej prochowni możemy obejrzeć tematyczną wystawę.

Katedra w Maladze

Innym historycznym skarbem miasta jest imponująca Katedra w Maladze – Catedral de La Encarnación. Ta gotycko-renesansowa świątynia wyróżnia się swoją imponującą fasadą, wspaniałymi witrażami i majestatycznymi wieżami. Wnętrze katedry zachwyca bogactwem detali i monumentalnością architektury, zapewniając niezapomniane wrażenia. Katedra Wcielenia ma też mniej oficjalną, ale z pewnością bardziej popularną nazwę La Manquita (Mańkutka, Dama o jednej ręce, „mała jednoręka”). Ten przydomek wzięła od niedokończonej jednej z wież. Budowla wygląda, jakby jej „obcięto rękę”. Katedra znajduje się w pobliżu ulicy Calle Santa Maria (od wschodu), placu Plaza del Obispo (od frontu) oraz Pałacu Episkopatu (z północy). Warto obejrzeć fasadę bocznej kaplicy Sagrario w stylu elżbietańskim.
Prace nad katedrą zaczęły się w gotyku, XVI wiek, na bazie meczetu. Budowla zyskała jednak wygląd renesansowy. Do dziś jej nie ukończono. Roboty przerwano w 1782 roku z powodu wyczerpania się budżetu na budowę. Wówczas też obecny, nie skończony kształt, przybrała południowa wieża. Przy świątyni działa muzeum katedralne.

Centrum Pompidou w Maladze

Dla miłośników sztuki i nowoczesności, Centrum Pompidou w Maladze to konieczny punkt na mapie. Ten oddział słynnego muzeum sztuki współczesnej w Paryżu zachwyca swoją architekturą oraz eklektyczną kolekcją sztuki, obejmującą prace takich artystów jak Picasso, Frida Kahlo czy Jeff Koons. Znajduje się tutaj wiele interaktywnych wystaw, co czyni to miejsce atrakcyjnym zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Paseo del Parque i Jardines de Pedro Luis Alonso

Dla tych, którzy pragną odpoczynku od zgiełku miejskiego, idealnym miejscem są parki w Maladze. Paseo del Parque to przyjemna aleja spacerowa, biegnąca wzdłuż wybrzeża, otoczona pięknymi ogrodami, palmami i egzotycznymi roślinami. Natomiast Jardines de Pedro Luis Alonso to miejsce, gdzie przyroda spotyka się z artystycznymi instalacjami i niesamowitymi fontannami, tworząc magiczne otoczenie do relaksu i kontemplacji.

Muzeum Picassa

Malaga to miasto, w którym urodził się słynny malarz Pablo Picasso, dlatego też warto odwiedzić Muzeum Picassa. Znajdujące się w historycznym pałacu Buenavista muzeum prezentuje bogatą kolekcję dzieł artysty, obejmującą różne fazy jego twórczości. To miejsce pozwala lepiej zrozumieć życie i dziedzictwo jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku.

Teatro Romano

Zwiedzanie Malagi zwykle zaczyna się od głównego placu miasta przy dawnym teatrze rzymskim, czyli Teatro Romano. Znajduje się u stóp pałacu Alcazaba i zamku Gibralfaro. Teatr został zbudowany w pierwszym wieku przed naszą erą w czasach panowania Augusta I. Używany był do trzeciego wieku naszej ery. Nie tak dawno wydobyty spod ziemi i przywrócony do dobrego stanu.

Cementerio Inglés

Na trasie między Malaguetą a drogą samochodową na szczyt Gibralfaro znajduje się cmentarz angielski.

El Palmeral de las Sorpresas

Palmiarnia Niespodzianek to pasaż wzdłuż brzegu doku, przykryty artystycznym dachem nad terenem do spacerów. Poza drogą znajduje się szeroki pas zieleni z palmami, w którym z przyjemnością siada się aby zaznać odpoczynku podczas przerwy w zwiedzaniu Malagi. Przy pasażu znajduje się Muzeum Alborania – Aula del Mar. Na jednym końcu jest port, a na drugim – Muelle Uno.

El Muelle 1

Zabudowane nabrzeże doku, które jest strefą rozrywki, gastronomii i handlu. Można tutaj dobrze zjeść i się napić, zabawić w lokalach, a także dokonać niezbędnych lub luksusowych zakupów.

La Farola

Latarnia morska na końcu pasażu Muelle Uno. Wokół budynku znajdują się różne dmuchane place zabaw dla dzieci.

Gastronomia

Podczas pobytu w Maladze nie można zapomnieć o próbowaniu lokalnych smaków. Miasto słynie z wyśmienitej kuchni, gdzie można delektować się świeżymi owocami morza, tradycyjnymi tapas i doskonałymi winami. Wiele restauracji serwuje autentyczne dania, które przenoszą smak Andaluzji na talerz.

Bodega Bar El Pimpi

Restauracja, której status kojarzy się z krakowskim Wierzynkiem. W odróżnieniu od kultowej restauracji w Krakowie, jest tu bardziej naturalnie i odwiedzają go wszyscy mieszkańcy – nie tylko bogaci. Idealnym miejscem na spędzenie siesty jest ogródek z widokiem na Teatro Romano.

Muzea w Maladze

Oferta muzealna Malagi jest doprawdy imponująca. Oto obiekty, które warto odwiedzić:

Museo Alborania-Aula del Mar de Málaga
Muzeum prezentujące bogactwo morza. Zobaczymy filmy o podwodnym życiu, zobaczymy akwaria z rybami, a także informacje o płetwonurkach.

Museo Automovilístico de Málaga
Muzeum Automobilizmu gromadzi sporo różnych samochodów, a także prezentuje, jak zmieniała się moda do auta na przestrzeni lat. Piękne, duże muzeum poza centrum Malagi. Warto tu dojechać na przykład autobusem turystycznym Malagi lub komunikacją miejską.

Museo Carmen Thyssen w Maladze
Muzeum ufundowane przez baronową Carmen Thyssen – Museo Carmen Thyssen Málaga.

Museo Picasso de Málaga – Palacio de Buenavista
Muzeum Picasso, w którym znajdziemy jego cenne obrazy. Warto wybrać się na spacer z przewodnikiem, który wyjaśni znaczenie poszczególnych malowideł.

Centro de Arte Contemporáneo de Málaga (CAC Málaga)
Centro de Interpretación de Gibralfaro
Ecomuseo Lagar de Torrijos
Fundación Picasso. Museo Casa Natal – Dom Narodzin Picassa
MIMMA. Museo Interactivo de la Música de Málaga
Museo Casa de Munecas – Muzeum Lalek
Museo Catedralicio – Muzeum Katedralne
Museo Félix Revello de Toro
Museo Interactivo de la Ciencia y Tecnología. Principia
Museo Málaga Club de Fútbol
Museo Nacional de Aeropuertos y Transporte Aéreo
Museo de Arte Flamenco. „Pena Juan Breva”
Museo de Artes y Costumbres Populares
Museo de Málaga.
Museo de Semana Santa. Museo de las Cofradías.
Museo de la Archicofradía de la Esperanza
Museo de la Cofradía de Estudiantes
Museo del Cautivo y la Trinidad
Museo del Patrimonio Municipal (MUPAM)
Museo del Santo Sepulcro
Museo del Vidrio y Cristal de Málaga
Museo del Vino
Museo y Basílica de Santa María la Victoria
Museo-Tesoro de la Cofradía de la Expiración
Plaza de Toros „La Malagueta” – Arena Walk Byków

Plaże Malagi

Nie można zapomnieć o urokliwych plażach Malagi, które są jednym z głównych powodów, dla których turyści z całego świata odwiedzają to miejsce. Plaża La Malagueta jest jedną z najpopularniejszych, oferując doskonałe warunki do relaksu, kąpieli słonecznych i praktykowania sportów wodnych. Inne plaże, takie jak Pedregalejo czy Playa de la Caleta, również zachęcają turystów swoim pięknem i atmosferą.

Plaża Malagueta

Malagueta to główna plaża Malagi w centrum miasta. Drugi pas plaż znajduje się za portem, na południe od niego.
Na plaży Malagueta znajdziemy to, czego plażowiczom potrzeba – piasek, morze, toalety i bary. Tuż za pasem deptaka znajdują się lokale usługowe i sklepy. Idealna miejska plaża.

Wśród miejsc, przez które warto przejść, są Fuente de Génova, Fuente de las tres Gitanillas, place Plaza de la Constitución, Plaza de la Marina, Plaza de la Merced czy Plaza del Obispo.

Najważniejsze imprezy w Maladze

typowe dla Hiszpanii:
Carnavales – Karnawał
Semana Santa – Wielki Tydzień
San Juan
Virgen del Carmen
Festival de Málaga. Cine Espanol – Festiwal Kina Hiszpańskiego
Feria de Málaga
Patronos
Romería
Navidad – Boże Narodzenie

według miesięcy:

styczeń
Festival Internacional de Teatro – Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Festival de Música Contemporánea – Festiwal Muzyki Współczesnej

luty: Carnaval – Karnawał
marzec / kwiecień: Semana Santa oraz Festival de Málaga. Cine Espanol

maj
Feria del Libro de Málaga – Targi Książki
Ciclo de Música de Órgano en la Catedral de Málaga
Noche en Blanco

czerwiec
Festival de Música Antigua de Málaga – Festiwal Muzyki Dawnej
Certamen de Malaguenas

lipiec: Festival Terral oraz Fiestas de la Virgen del Carmen
sierpień: Feria de Málaga

wrzesień
Feria Internacional del Turismo Cultural – Targi Turystyki Kulturowej
Fiestas de la Virgen de la Victoria
Día Mundial del Turismo – Światowy Dzień Turystyki w Maladze

październik: Octubre Picasiano – Październik Picassa

listopad
Festival Internacional de Jazz de Málaga – Festiwal Jazzu
Semana de Cine Fantástico de Málaga

grudzień: Conciertos Clásicos en Navidad – Bożonarodzeniowe Koncerty Muzyki Klasycznej

Noclegi i hotele w Maladze

Hotel Del Pintor uchodzi za jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Maladze. Śniadania serwowane są w pobliskiej ekologicznej restauracji o hipsterskim wystroju. Można jednak przebierać w ofertach noclegów w Maladze. Dla Polaków, którzy mają loty zazwyczaj wcześnie rano, ważne jest, że istnieją hotele przy lotnisku i można przenocować nieopodal porannego miejsca odlotu.


Malaga to miasto, które fascynuje swoją różnorodnością i bogactwem kulturowym. Od zabytkowych twierdz po nowoczesne centra sztuki, od parków pełnych zieleni po malownicze plaże – to miejsce oferuje coś dla każdego. Podróżując po Maladze, odkrywasz nie tylko jej historię, ale także cieszysz się niezapomnianymi doświadczeniami i zapierającymi dech w piersiach widokami.

Odkryj Malagę i pozwól sobie na niezapomnianą podróż, która pozostanie w Twojej pamięci na zawsze!