Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria jest idealnym pomysłem na wakacje, ponieważ mało jest tu deszczu przez cały rok, a temperatura każdego dnia bliska jest 22 stopniom Celsjusza. Co prawda na Gran Canarii niekiedy po południu wzbiera na sile wiatr znad Sahary, co powoduje zapylenie powietrza, a także czasami są tu jednak upały, ale zazwyczaj pogoda do plażowania jest idealna. Co ważne – to nie tylko miejsce na wczasy pod znakiem leżenia plackiem na plaży, lecz także interesujące miejsce pod względem atrakcji turystycznych, kultury oraz jedzenia i picia. Gotowi na podróż do Las Palmas?

Las Palmas de Gran Canaria

Miasto Las Palmas de Gran Canaria jest stolicą i największym miastem wyspy Gran Canaria (Wyspy Kanaryjskie). Leży na północnym wschodzie Gran Canarii. Razem z miastem Santa Cruz na Teneryfie jest stolicą Autonomii Kanaryjskiej, współdzielnie z miastem Santa Cruz de Tenerife. To siódme pod względem wielkości miasto Hiszpanii.

Informacje o Gran Canaria
Wspólnota autonomiczna w Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie
Prowincja Wysp Kanaryjskich: Las Palmas
Powierzchnia prawie dokładnie 100 kilometrów kwadratowych
Liczba mieszkańców to 383 308 osób, co daje gęstość zaludnienia 3800 osób/km²

Ciekawostki o Las Palmas de Gran Canaria

 • cofnij zegarek o godzinę po przylocie z Polski
 • autobus po kanaryjsku to guagua (nazwa przybyła tu z Ameryki Południowej)
 • to największe miasto Unii Europejskiej poza kontynentem
 • piąty najbardziej zaludniony obszar miejski w Hiszpanii
 • do Las Palmas można przyjechać na studia – Uniwerystet Las Palmas de Gran Canaria kształci około 25 000 studentów

Pogoda i klimat w Las Palmas

Mówi się, że miasto Las Palmas ma najlepszą pogodę dla turystów pośród miast świata! Średnia temperatura roczna oscyluje wokół 22 °C.

Tanie loty na Gran Canaria

Gran Canaria Airport, inaczej Las Palmas Airport (LPA) jest destynacją, do której latają tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair oraz Norwegian. Na Kanary wkracza też m.in. Wizz Air. Swoje bazy mają tu lokalne linie lotnicze Binter Canarias oraz Navegacion y Servicios Aéreos Canarios – dzięki nim możemy latać pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi.

Lotnisko Gran Canaria ma dwa pasy startowe, które pozwalają na ponad pięćdziesiąt lądowań i startów na godzinę. Mogą tu także docierać odrzutowce NASA – jest to bowiem ich lotnisko zapasowe. Pobliska Base Aérea de Gando to baza lotniczych sił wojska hiszpańskiego.

Las Palmas Airport znajdziesz na mapie obok Pozo Izquierdo, które umiłowali sobie miłośnicy windsurfingu. Wieją tu bowiem silne wiatry. To również wada lądowań na tym lotnisku – czasem może nas mocno wytelepać, gdy w ostatniej fazie lotu natrafimy na turbulencje. Badźcie jednak spokojni – piloci są do tego przeszkoleni. Już za chwilę czeka Was świetny urlop na Gran Canaria! ;)

Mapa Las Palmas de Gran Canaria

W centrum miasta (zaznaczone na mapie powyżej) znajdziesz Casa del Turismo, czyli Dom Turystyki, a więc prosto mówiąc – informację turystyczną.
Las Palmas Gran Canaria Informacja turystyczna

Plaże Las Palmas

Miasto Las Palmas ma cztery główne plaże: Las Canteras, Las Alcaravaneras, La Laja oraz El Confital (dla naturystów i gejów).

Plaża Las Canteras

Malowniczo położona plaża Las Canteras (zobacz ją ze szczytu dzielnicy La Isleta) ma ponad trzy kilometry długości. Biegnie wzdłuż deptaka Paseo de Las Canteras – od placu Puntilla w pobliżu plaży El Confital do Audytorium Alfredo Krausa. Od jednej strony ogranicza ją miasto, a z drugiej skaliste wybrzeże. Wulkaniczny „falochron” jest wysoki i znajduje się 100 metrów od plaży – można tu z łatwością dopłynąć z wybrzeża. Dzięki temu wody przy plaży Las Canteras są spokojne i doskonałe do pływania i wygrzewania się w słońcu. Relaksują się tu zarówno lokalsi, jak i turyści z całego świata.
Playa de Las Canteras otrzymała certyfikat ISO 14001 – jako jedna z trzech pirwszych w Hiszpanii, wraz z La Concha w San Sebastián i La Victoria w Kadyksie (Cádiz).

Playa de las Canteras

Plaża Canteras

Plaża Las Palmas

Playa de las Canteras Las Palmas de Gran Canaria

La Puntilla

Plac – punkt między plażami Canteras i El Confital. Stąd można w pełni podziwiać urok obu plaż i skaliste wybrzeże. Czekają na nas rzeźba rybaka oraz wielka konstrukcja z obrotowymi elementami.
La Puntilla

Puntilla Las Palmas

Puntilla Gran Canaria

La Puntilla Las Palmas

Plaża El Confital

Playa del Confital przy dzielnicy La Isleta jest naturalną kontynuacją plaży Las Canteras. Została uregulowana i teraz dostępna jest na długości około dwóch kilometrów – pomimo kontrowersji związanych z wysiedleniem małego osiedla, a także protestami ekologów i mieszkańców Las Palmas. Fale przyciągają tu surferów, a nieco poboczna lokalizacja plaży – naturystów i gejów.

Las Palmas de Gran Canaria El Confital

Plaża El Confital

Plaża Las Alcaravaneras

Druga plaża miasta położona w dzielnicy o tej samej nazwie. Rozciąga się od Przesmyku Guanarteme, poszerza przy marinie Real Club Náutico de Gran Canaria i dociera do promenady Las Alcaravaneras, łączy z plażą Playa de San Cristobal, by skończyć przy plaży Playa de La Laja.
Promenada jest miejscem lubianym przez tych, którzy spacerują, biegają, uprawiają sporty albo jeżdżą na rowerze. To raczej spokojna plaża – można przy niej rozpocząć naukę sportów wodnych, w tym żeglarstwa i kajakarstwa. Znajdziemy przy niej także boiska do siatkówki plażowej, piłki plażowej i futvóley (siatkówka grana nogami a nie rękami), a także do koszykówki, piłki nożnej halowej oraz zwykłej siatkówki.

Plaża La Laja

Playa de la Laja z delikatnym szarym piaskiem liczy ponad kilometr długości i 40 metrów szerokości. Jest położona na południe od miasta. Plaża La Laja była znana jako bardzo niebezpieczna, z silnymi wiatrami i prądami morskimi. Uspokoiła się po uregulowaniu jej otoczenia. Stała się ulubionym punktem dla surferów, a także służy jako punkt początkowy regatów żeglarskich.

Atrakcje turystyczne Las Palmas de Gran Canaria

Dzielnica Vegueta i Triana

Vegueta jest najstarszą dzielnicą Las Palmas – znajdziemy tu Katedrę Świętej Anny, Pałac Episkopalny i Dom Krzysztofa Kolumba, gdzie miał zatrzymać się słynny żeglarz w drodze z Hiszpanii przez Ocean Atlantyczny na zachód. Spacer po Veguecie to także okazja do podziwiania zabytkowych kamienic.

Katedra i plac Świętej Anny

Majestatycznie wyglądająca Katedra Świętej Anny to ważny zabytek Gran Canarii. Jej budowa trwała w latach 1497-1570 pod okiem licznych architektów, przez co można w niej spodziewać się kilku styli architektonicznych. Warto zajrzeć do środka i podziwiać jej nawę główną oraz trzynaście kaplic.

Gran Canaria Katedra Świętej Anny

Catedral Santa Ana Las Palmas

Katedra Santa Ana Las Palmas

Las Palmas Katedra Świętej Anny

Dom Kolumba

Dom Krzysztofa Kolumba, znany też jako Muzeum Kolumba, to kilka leżących w bezpośredniej bliskości kamienic przy Plaza de San Antonio Abad. Tutaj w niezbędne towary oraz ludzi miał zaopatrywać się Krzysztof Kolumb w czasie podróży do Ameryki. Na przestrzeni 13 pokoi wystawowych poznamy historię Wysp Kanaryjskich i ich relacji z Ameryką. Poszczególne wystawy to Ameryka przed Odkryciem, Podróże Kolumba, Wyspy Kanaryjskie jako baza do Nowego Świata, Powstanie i historia Las Palmas, Lokalne malowidła od XVI do XX wieku.

Dom Kolumba

Las Palmas Dom Kolumba

Gran Canaria Dom Kolumba

Dom Kolumba na Gran Canarii

Muzeum Kanaryjskie

Museo Canario jest również w dzielnicy Vegueta. Powstało w 1879 roku, by przedstawiać znaleziska archeologiczne, mieścić bibliotekę książek o wyspach.

Dom Muzeum Perez Galdos

Casa Museo Pérez Galdós znajduje się w dzielnicy Triana i jest miejscem narodzin pisarza Benito Pérez Galdós. Znajdziemy tu dużą kolekcję dokumentów, książek, mebli i przedmiotów osobistych artysty.

Atlantyckie Centrum Sztuki Współczesnej

Centro Atlántico de Arte Moderno (CAAM) otwarto w roku 1989, by przedstawiać sztukę współczesną związaną z Wyspami Kanaryjskimi, a także promować ja w Europie, Ameryce i Afryce. Znajduje się na ulicy Calle Los Balcones de Vegueta i zachowuje oryginalną fasadę z XVIII wieku.

Deptak Mayor de Triana

Ulica Mayor de Triana to deptak, przy którym znajdziemy wiele sklepów i punktów usługowych. Warto podnieść głowę i podziwiać interesujące budynki.

Port i wybrzeże

Puerto de la Luz y de Las Palmas to nie tylko miejsce, do którego przybijają statki handlowe, ale także żywe serce miasta. Port Las Palmas to jeden z największych tego typu obiektów w Hiszpanii. Są specjalne mariny dla jachtów, które cumują tu najbogatsi Hiszpanie i nie tylko.

Port Las Palmas de Gran Canaria

Muelle Deportivo

Przystań jachtow Las Palmas

W parku Santa Catalina ma miejsce Carnival de Las Palmas de Gran Canaria, czyli Karnawał podczas którego wybiera się między innymi najlepszą Drag Queen. Warto dodać, że cała wyspa – a szczególnie południowe Maspalomas – to miejsce uwielbiane nie tylko przez tradycjonalistów – heteroseksualistów, ale także przez hetero nudystów i wszystkich gejów.

W okolicy portu jest też obszar ze sklepami i biurami – zwany Mesa y López. Pobliska plaża Las Canteras wyznacza ważną oś, wokół której toczy się życie centrum miasta. Są tu też dzielnice La Isleta (piękne stare domki), Guanarteme i Las Alcaravaneras.

Castillo de la Luz

Po polsku można by nazwę tę przetłumaczyć jako Zamek Światła.
Castillo de la Luz

Las Palmas Castillo de la Luz

Muzeum Nauki i Technologii Elder

Elder jest innowacyjne, interaktywne i zaangażowane w promocję nauki i technologii, ale znajduje się w budynku z XIX wieku. Na przestrzeni prawie czterech i pół kilometra kwadratowego zobaczymy wystawy, warsztaty, instalacje interaktywne, a także projekcje filmów.
Museo Elder

Muzeum Morskie i Muzeum Naval

Wszystko to, czego po takich muzeach można się spodziewać ;)

Mercado del Puerto

Targ – rynek przy porcie.
Mercado del Puerto

Las Palmas Rynek

Ciudad Jardín

Miasto-Ogród Las Palmas, bo tak można przetłumaczyć Ciudad Jardín, to chyba najspokojniejsza część miasta. Jak można się domyślać, jest tu ogrom parków, ogrodów i cienia. Najpiękniejsze kwiaty i rośliny znajdziemy w parku Doramas.
Ciudad Jardin

Parque Doramas

Las Palmas Baseny

Museo Néstor i Pueblo Canario

Jest tu także Museo Néstor poświęcone modernistycznemu malarzowi Néstor Martín Fernández de la Torre. Otworzył je w 1956 roku brat artysty – Miguel, w otoczeniu Pueblo Canario. Warto zobaczyć też Pueblo Canario.
Museo Nestor

Pueblo Canario

Inne rejony Las Palmas, gdzie miło spędzimy czas w otoczeniu natury to:
Aleja Marítima
Aleja Mésa y López
Plaża El Confital
Fuente Luminosa
Park de la Mayordomía
Park de Santa Catalina
Park Doramas
Park Juan Pablo II
Park San Telmo
Plac de Canarias
Plac de España
Plac de La Feria
Plac de Las Ranas
Plac Santa Ana
Dzielnica Triana

Imprezy, rozrywka i kultura

Las Palmas ma wszystko – teatr, kino, występy opery, koncerty, sztuki uliczne i wizualne, a także taneczne. Są liczne festiwale, w tym główny ”City Fiestas de San Juan” odbywający się w czerwcu. Karnawał Las Palmas de Gran Canaria, organizowany pomiędzy styczniem a lutym, jest znany międzynarodowo i transmitowany na żywo przez hiszpańską telewizję. Punktem kulminacyjnym jest wybór Drag Queen oraz tańce Mogollon. Znany jest też festiwal WOMAD (World Of Music, Art & Dance) w październiku.

Na drinka i tańce warto udać się do starego miasta – dzielnicy Vegueta. Bary i kluby są też w dzielnicy portowej obok Santa Catalina.

Imprezy w Las Palmas

Ciekawe wydarzenia i imprezy w Las Palmas to:

 • Animayo – festiwal animacji i efektów specjalnych
 • Cine+Food
 • Festival de Teatro y Danza (Teatr i Taniec)
 • Festival Internacional de Cine de Las Palmas de Gran Canaria
 • Festival de Cine Fantástico y Terror de Las Palmas de Gran Canaria
 • Festival de Música de Canarias (Festiwal Muzyki Kanaryjskiej)
 • Canarias Jazz
 • Carnaval de Las Palmas de Gran Canaria (Karnawał)
 • WOMAD Las Palmas de Gran Canaria (World of Music Arts and Dance) – od 2014 we Fuerteventura w miejscowości Gran Tarajal (Tuineje)
 • Festiwal Operowy Las Palmas de Gran Canaria

Teatry

Teatro Pérez Galdós
Teatro Cuyás Theater
Sala Insular de Teatro
Teatro Guiniguada

Wydarzenia i konferencje

Audytorium Alfredo Kraus jest przy plaży Playa de Las Canteras – ma 11 pomieszczeń dostosowanych do dużych wydarzeń, konferencji i koncertów
Pałac Kongresowy – Palais des congrès de Gran Canaria należy do Institución Ferial de Canarias i może pomieścić do 800 osób.
The Center for Initiatives Caja de Ahorros de Canarias (CICC) to nowoczesny obiekt w Trianie na 500 gości.

Biblioteki

Główna biblioteka ma trzy piętra, obsługuje do 500 osób oraz wiele stanowisk komputerowych.
Z kolei La Biblioteca Simón Benitez Padilla specjalizuje się w naukach o Ziemi.
Archiwum Joaquín Blanco jest depozytem dzieł opisujących historię miasta.

Zwiedzanie Las Palmas de Gran Canaria

Miasto ma bardzo dobry transport publiczny i prywatny. Oplata je sieć autobusów Guaguas Municipales – bilet kupisz u kierowcy. Możesz też wyposażyć się w bon (karnet) na 10 przejazdów. Najważniejsze linie to:
1 Teatro – Puerto
2 Alameda de Colon – Puerto
12 Puerto – Hoya de la Plata
17 Teatro – El Rincón/Auditorio Alfredo Kraus
25 El Rincón – Campus Universitario/Tafira
30 Alameda de Colón – Santa Catalina
Aktualne ceny i trasy znajdziesz na www.guaguas.com

Las Palmas Autobus

Między atrakcjami turystycznymi jeździ również autobus turystyczny typu hop on, hop off – Guagua Turística. Bilet całodniowy dla turysty spoza Gran Canaria kosztuje 15 euro.
Las Palmas Autobusy

Pomyśl też o taksówce – te w Las Palmas są jednymi z najtańszych w całej Europie. Rowerzyści mogą skorzystać ze stacji publicznych rowerów.

Transport między miastami zapewnia sieć Global – www.globalsu.es
Na Gran Canaria nie ma pociągów, mimo przymiarek do takiego projektu.

Dojazd do Gran Canaria

Ulice w Las Palmas są zatłoczone w dni pracy, a ich układ może być trudny do opanowania nawet dla doświadczonych kierowców, ale za to na wyspie nie ma dróg płatnych i wszystkie kluczowe wjazdy, wyjazdy i strefy turystyczne dobrze oznaczone.
Ulice Las Palmas

Dojazd do miasta jest prosty – prowadzą do niego autostrady:

 • GC-1 z południa (od miasta Puerto Rico, przez lotnisko Gran Canaria)
 • GC-2 z zachodu (od portu i miasta Agaete przez północ wyspy)
 • GC-3 zbierająca ruch z dróg interioru, czyli górzystego centrum wyspy

Parkowanie Gran Canaria

Historia Las Palmas i współczesność

Najlepiej opowie nam o historii miasta Las Palmas de Gran Canaria wizyta w Domu Kolumba w dzielnicy Vegueta.

Muzeum Kolumba

24 czerwca 1478 roku, w dzień Świętego Jana, niejaki Don Juan Rejón, hiszpański kapitan, przybił do wyspy Gran Canaria w rejonie wąwozu Guiniguada, gdzie dziś położona jest Vegueta – pierwsza i najstarsza zatem dzielnica miasta Las Palmas. Rozgorzała wojna pięcioletnia, w której z ręki hiszpańskiego wojska zginęło wielu dotychczasowych mieszkańców wyspy. Ostatecznie do Hiszpanii przyłączono Gran Canarię w 1483 roku.

Las Palmas Muzeum Kolumba

Z biegiem czasu miasto zyskiwało na znaczeniu – pod każdy względem: ekonomicznym, politycznym i administracyjnym. Utworzono tu Biskupstwo Kanaryjskie obejmujące dziś wyspy Gran Canaria, Lanzarote i Fuerteventura. Miasto wiele zawdzięcza dochodowemu handlowi trzciną cukrową. Do XVIII wieku bogactwo Las Palmas przyciągało też niestety licznych piratów, którzy chcieli szabrować zasoby miasta. W 1599 roku Holendrzy (Pieter van der Does) podpalili miasto, czego nie udało się dokonać Anglikom cztery lata wcześniej (Francis Drake).

Gran Canaria Muzeum Kolumba

Od XIX wieku wypa jest strefą wolnocłową, a także istnieje port, dzięki czemu miasto stało się ważnym punktem wizyt handlowych przepływających tędy statków. Transport morski oraz branża turystyczna stały się wkrótce głównym źródłem dochodów wyspy. W roku 1890 otworzono tu Hotel Santa Catalina – pierwszy obiekt noclegowy tego typu na wyspie. Dziś wciąż działa i jest to bardzo luksusowy hotel.
Hotel Santa Catalina

Santa Catalina

hotel Gran Canaria

W 1957 roku otwarto na wyspie lotnisko – obecnie jeden z najbardziej obleganych portów lotniczych Hiszpanii.

Miasta partnerskie Las Palmas

Gdańsk (Polska)
San Antonio (USA) – utworzone w 1718 roku przez około 25 napływowych osób z Wysp Kanaryjskich
Kadyks, Móstoles, Salamanka, Garachico, Vigo (Hiszpania)
Altagracia de Orituco (Wenezuela)
Praia, Cabo Verde
Rabat (Maroko)
Xiamen (Chiny)
Genua, Martinsicuro (Włochy)

Mieszkańcy Las Palmas

Obecnie mieszka w Las Palmas około 380 tysięcy mieszkańców, lecz wciąż przybywają tu Hiszpanie z kanaryjskich miast Telde, Arucas, Gáldar, a także nowi rezydenci z reszty Europy.

Któż nie chciałby mieszkać choćby część roku w takim pięknym klimacie?

A Ty?

Hotele Las Palmas de Gran Canaria

Wybór hoteli w Las Palmas jest szeroki. Na całej Gran Canarii znajdziemy przystępne noclegi w droższych i tańszych obiektach. Sprawdź porównanie cen hoteli w serwisie HotGO.pl – kliknij w poniższy obrazek i zobacz listę hoteli z ceną:Las Palmas Hotele